Zestaw kina domowego czy dobry sprzęt nagłośnieniowy

Filozof Friedrich Nietzsche stwierdził kiedyś, że „bez muzyki, życie byłoby pomyłką”. To muzyka ma na nas kojący, relaksujący, a niekiedy i pobudzający wpływ. Niewątpliwie oddziałuje na emocje i pełni istotną rolę w życiu. Od kuchennego radia, po wieżę stereo w salonie i głośniki w aucie, jesteśmy otoczeni ulubionymi melodiami na każdym kroku. 

Wybór zestawu nagłośnieniowego do domu — na co zwrócić uwagę? 

zestaw nagłośnieniaNa przestrzeni kilkunastu ostatnich lat sposób słuchania muzyki diametralnie się zmienił. Od walkmanów, kaset i płyt CD przeszliśmy do platform streamingowych i słuchania muzyki z telefonu przez słuchawki bluetooth. Jednak możliwość słuchania czystych dźwięków z dobrych głośników, które przenoszą je po całym domu, jest bezcenna, dlatego warto zainwestować w dobrej jakości zestaw nagłośnienia. Głośniki dostępne są w sklepach w bardzo szerokim zakresie cenowym, bo można je kupić zarówno za 500, jak i 50 000 złotych. Warto więc przed zakupem sprzętu ustalić budżet i zapoznać się ze specyfikacją techniczną, na którą trzeba zwrócić uwagę. W asortymencie sprzętu do nagłośnienia można znaleźć m.in. kolumny podstawkowe, które można ustawić na półce lub zamontować na ścianie i doskonale sprawdzą się w niewielkich pomieszczeniach. Ponadto dostępne są też kolumny wolnostojące podłogowe posiadające cały zestaw przetworników i zapewniające szerokie spektrum dźwięków. Wszelkie tego typu głośniki kolumnowe powinno się ustawiać parami dla jednolitego rozchodzenia się dźwięku. Częste te głośniki stanowią alternatywę kina domowego. Ciekawym rozwiązaniem są też niewidzialne głośniki, czyli takie ukryte w suficie lub ścianach. Ich zaletą jest dobra dyspersja oraz odporność na czynniki zewnętrzne, dlatego często są montowane nawet w łazienkach. 

Wielkość pomieszczenia odgrywa dużą rolę przy wyborze systemu nagłośnienia, bo nie tylko determinuje jego wielkość, ale też sposób rozchodzenia się dźwięków. Należy wybierać sprzęt dostosowany do naszych możliwości finansowych, wielkości mieszkania i specyfiki wnętrza. Dla dobrej dyspersji dźwięku są ważne się takie czynniki, jak ilość mebli, twardość powierzchni czy wysokość pomieszczenia.