Zastosowanie opasek kablowych

 

Projektowanie i wykonawstwo instalacji elektrycznych oraz teletechnicznych wymaga odpowiedniego doświadczenia oraz kompetencji. Często bowiem doświadczenie pozwala zaprojektować i wykonać instalację w taki sposób żeby jej późniejsza eksploatacja i konserwacja nie przysparzały żadnych problemów. W tym celu muszą zostać podjęte odpowiednie środki i zastosowane elementy, które w znacznym stopniu ułatwiają identyfikację przewodów oraz ich funkcji.

Opaska kablowa umożliwia grupowanie przewodów

opaski do kabliPowszechnie stosowanym środkiem są etykiety, które przyczepia się do przewodów. Dzięki temu możliwa jest ich łatwa weryfikacja co do funkcji oraz docelowego miejsca podłączenia. Równie często stosuje się opaski do kabli, które pozwalają na grupowanie przewodów oraz ich uporządkowanie. Elementy te przeważnie wykonywane są z tworzyw sztucznych, które posiadają bardzo dobre właściwości mechaniczne, są odporne na warunki atmosferyczne a także są izolatorami. Podczas doboru odpowiedniej opaski należy kierować się między innymi jej szerokością oraz długością. W zależności od docelowego zastosowania na rynku dostępnych jest wiele różnych rozwiązań, które pozwolą dopasować opaskę do danej grupy przewodów. Warto dodać, że oprócz instalacji elektrycznych czy teletechnicznych opaski kablowe są często stosowane również w motoryzacji czy rozwiązaniach hobbystycznych.

Wszystko to wynika z ich dobrych właściwości mechanicznych, łatwości montażu oraz niskiej ceny. Warto dodać, że elementy te można bez problemu zakupić w sklepach wielkopowierzchniowych czy za pośrednictwem internetu. Najbardziej popularne są opaski czarne oraz białe. Na rynku dostępne są jednak również rozwiązania w innych kolorach, które doskonale sprawdzają się do grupowania przewodów w szafach rozdzielczych czy urządzeniach sterowniczych.

 

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Usługi