Zastosowanie kół pasowych

 

Niezawodność i trwałość wielu urządzeń zależny w dużym stopniu od zastosowanych elementów, które wpływają na eksploatację maszyny. Nieprawidłowe użytkowanie i brak reakcji na pojawiające się usterki może doprowadzić do całkowitego uszkodzenia maszyny.

Rodzaje i sposób działania kół pasowych

koła pasoweTrwałość urządzeń przekłada się bezpośrednio na użytkowanie – najlepiej, jeżeli maszyny są wytrzymałe i niezawodne. To jest dla wszystkich oczywiste, dlatego warto zwrócić uwagę na mechaniczne aspekty działania urządzeń, które wykorzystywane są na co dzień w pracy. Koła pasowe są kluczowym elementem przekładni pasowej, od nich zależy prawidłowy przebieg procesów na pasach napędowych. Odpowiednio dobrane i poprawnie użytkowane koła pasowe zapewnią długotrwałą oraz intensywną pracę przekładni pasowej. Trzeba pamiętać, że przy wyborze kół pasowych ważne są wymagania i warunki pracy przekładni. Generalnie, koła pasowe można podzielić na tzw. gładkie (z pojedynczym rowkiem albo wielorowkowe) oraz koła zębate. Do pasów klinowych wykorzystywane są koła zębate, w urządzeniach takich jak: sprężarki klimatyzacji, alternatory czy pompy. Niewłaściwie dobrane koła pasowe będą powodowały drgania oraz inne niepożądane zakłócenia w trakcie pracy pasów napędowych. Np. zwiększony hałas przy pracy przekładni może być spowodowany niewłaściwym ułożeniem kół pasowych. Profesjonalnie dopasowanie kół pasowych pozwoli uniknąć wielu problematycznych sytuacji podczas codziennej i wytężonej pracy.

Rozmaite części maszyn poddawane są ciągłej eksploatacji przy intensywnej pracy, co wiąże się z koniecznością wykonywania przeglądów i wymiany zużytych elementów. Jest to niezbędne dla zachowania ciągłości pracy i niezawodności realizowanych procesów w różnych dziedzinach przemysłu.