Z fotowoltaiki korzystam już prawie rok

Wiosną tego roku wprowadziliśmy się z żoną i synem do naszego nowego domu. Wybudowaliśmy dom, który można śmiało nazwać energooszczędnym. Na dachu mamy położone panele słoneczne, które popularnie nazywa się fotowoltaiką. Teraz mogę powiedzieć, że jest to doskonałe rozwiązanie, dzięki któremu naprawdę oszczędzamy. Nie produkujemy nadwyżek prądu, bo wykorzystujemy całą produkcję w dni słoneczne.

Dzięki fotowoltaice mamy niskie rachunki za prąd

pszczyna - najlepsza fotowoltaikaZanim zaczęliśmy mieszkać w nowym domu to wydawało mi się, że jak jest fotowoltaika to nie płaci się w ogóle za prąd. Teraz rozumiem z tego znacznie więcej, bo akurat nasza instalacja jest podłączona według nowoczesnych założeń. Moja przygoda z odnawialnymi źródłami energii zaczęła się w takim mieście jak Pszczyna – najlepsza fotowoltaika oferowana jest tam przez jedną dużą firmę, która obsługuje całą Polskę. To oni montowali panele na dachu naszego nowego domu. I to właśnie oni poradzili mi, żeby w domu zrobić sobie jak najwięcej urządzeń na prąd. Mamy zatem ogrzewanie elektryczne, kuchenkę indukcyjną i ogromne telewizory, które czerpią całkiem sporo energii elektrycznej. I w naszym domu chodzi o to, że panele produkują tyle prądu ile jest nam potrzebne do funkcjonowania w ciągu dnia. Latem wykorzystujemy większość wyprodukowanej energii i niewiele z niej jest niewykorzystywanej. Zimą korzystamy z prądu z elektrowni, ale w dni słoneczne płynie on do nas z paneli.

Tym samym w okresie letnim za zużycie prądu nie płacimy nic. Jest oczywiście abonament, który kosztuje kilkanaście złotych, ale to jest opłata stała, którą po prostu się płaci. Natomiast zimą, dzięki słonecznym dniom, za prąd płacimy o wiele mniej niż Ci, którzy nie posiadają paneli fotowoltaicznych. Realnie oszczędzamy, ale nie oddajemy zbyt wiele prądu na przechowanie do elektrowni.