Wykorzystanie ścian wizyjnych w rozrywce

Spektakle rozrywkowe zazwyczaj posiadają bogatą oprawę audio-wizualną. Na dzisiejszej scenie efekty specjalne nie przypominają już tych, które było nam dane oglądać jeszcze parę dekad temu. Obecnie dużą rolę w takim przedstawieniu odgrywa elektronika. Przykładem jej wykorzystania są duże ekrany wyświetlające obrazy lub animacje.

Ściana wizyjna w praktyce scenicznej

ściany wizyjnePodczas występów, wielokrotnie występuje konieczność zaanimowania tła przedstawienia jakimś filmem lub animacją. Ma to na celu wzbogacenie wizualne widowiska lub pokazanie jakiejś istotnej informacji. Urządzeniami, które służą do wyświetlania takich efektów są ściany wizyjne, czyli grupa połączonych i zsynchronizowanych ze sobą ekranów roboczych. Wielkość i przekątne tych ekranów mogą być dowolne, w zależności od zastosowanej technologii. Oczywiście w przypadku estrady, ściany wizyjne muszą pokrywać swoim zasięgiem całe zaplecze sceny. Odpowiednia synchronizacja wszystkich ekranów sprawia, że dla widzów ekrany wizyjne wyglądają jak jeden element. Ważne jest to, aby ramy takich ekranów nie były zbyt grube, gdyż taka sytuacja wizualnie potrafi popsuć cały efekt. Najlepiej sprawdzają się ekrany bez ram, które można ułożyć jeden obok drugiego i które w ten sposób w ogóle nie wyglądają na podzielone. Ekrany takie powinny być oczywiście także w wysokiej rozdzielczości, aby zapewniały widzom odpowiednią jakość. Trzeba je odpowiednio dobrać do potrzeb.

Firmy specjalizujące się w zapewnieniu oprawy wizyjnej na estradzie doskonale znają się na sztuce wizualnej i potrafią dobrać odpowiedni rodzaj i ilość ekranów, a do tego odpowiednio je zsynchronizować. Specjaliści z tej branży to najlepsza lokata kapitału, gdyż mamy wtedy pewność, że wszystko będzie działać ze stuprocentową skutecznością.