Wygodne, zimowe sztyblety jeździeckie

Sztyblety to model obuwia z cholewką ponad kostkę i niewielkim obcasem. Są wykorzystywane w jeździectwie. Mają na celu zwiększenie komfortu jazdy, a także ochronę przed urazami oraz obtarciami nogi (kostki). Większość jeźdźców wybiera sztyblety skórzane. Ten naturalny materiał pozwala stopom oddychać, a dodatkowo zapewnia pożądaną elastyczność. 

Jakie sztyblety wybrać do jazdy konnej?

zimowe sztyblety jeździeckieSztyblety mają zapewnić przede wszystkim bezpieczeństwo oraz wygodę. Jeżeli chodzi o skórzany model tego obuwia, to cechuje się on wytrwałością oraz solidnością. Dodatkowo dobrze wspomaga on ułożenie nogi w odpowiedniej pozycji w strzemieniu. Tego typu skórzane obuwie doskonale sprawdzi się podczas turniejów jeździeckich. Natomiast te wykonane z materiałów syntetycznych można wykorzystać na samym początku swojej jeździeckiej przygody, kiedy to jeszcze nie znamy tej dyscypliny sportowej. Ponadto sztyblety mogą być sznurowane, na zamek lub zawierać gumowe wstawki. Niektóre z modeli posiadają wszystkie te elementy. Gumowe wstawki odpowiadają za dopasowanie się do nogi, a także ułatwiają wciąganie oraz zdejmowanie buta. W przypadku zamka to jest on najszybszym oraz najwygodniejszym rodzajem zapięcia. Sznurownia umożliwiają natomiast lepsze dopasowanie się do stopy, choć mogą się rozwiązać w najmniej oczekiwanym momencie. Obuwie to należy również dopasować do panujących na daną chwilę warunków pogodowych. Przykładowo, w chłodniejsze dni idealnie sprawdzą się zimowe sztyblety jeździeckie, które zawierają w środku ocieplenie. Ponadto przed zakupem należy określić szczegółowe cechy, jakie mają posiadać nasze sztyblety do jazdy. Na rynku do wyboru mamy: modele antypoślizgowe, wodoodporne, lekkie oraz elastyczne czy też z dodatkowym wzmocnieniem kostki. 

Sztyblety jeździeckie powinny być przede wszystkim wygodne, aby jazda w nich była czystą przyjemnością. Należy je również dopasować do wymiarów własnej stopy. Buty te są świetnym wyborem zarówno dla początkujących jeźdźców, jak i tych już bardziej doświadczonych, uprawiających tę dyscyplinę profesjonalnie.