Współczesne zapotrzebowanie na drewno

 

Pomimo tego, że drewno jest materiałem bardzo starym, to wciąż cieszy się bardzo duża popularnością. Ma duże zastosowanie w budownictwie, a także w celach opałowych. Do dzisiaj tartaki mają pełne ręce roboty i nie mogą opędzić się od klientów, którzy zamawiają u nich różne rodzaje drewna.

Zapotrzebowanie na drewno z tartaku jest wciąż duże

drzewo tartakDrewno jest materiałem ekologicznym, ponieważ jest źródłem odnawialnym, przy oczywiście odpowiedniej gospodarce leśnej. Drewno łatwo się obrabia i nadaje się do celów opałowych, a wyroby z drewna cieszą się wciąż dużym zainteresowaniem. Z tych powodów praca w tartakach nie ustaje ponieważ zawsze ktoś chce jakieś deski, czy też belki, a nawet drewno na opał i korę. Jeśli chodzi o drzewo tartak ma do dyspozycji tylko ograniczoną jego ilość. Musi brać pod uwagę gospodarkę leśną i nie może prowadzić wyrębu lasu w sposób chaotyczny, ponieważ doprowadzi to w krótkim czasie do tego, że drewna po prostu zabraknie. Odpowiednie służby leśne dbają jednak o wyznaczanie odpowiednich obszarów do wycinki i regulują to poprzez swoje wewnętrzne zarządzenia oparte na zewnętrznych przepisach. Zarówno pozyskiwanie drewna z lasu, jak też i jego późniejsza obróbka wymaga użycia odpowiedniego sprzętu. Dzisiaj już nikt nie wycina drzew siekierą, stawia się za to na wydajność nowoczesnych maszyn. Dopiero po takiej obróbce drewno może trafić do odbiorcy końcowego, który złożył w tartaku zamówienie na konkretny produkt.

Ze względu na różne gatunki drzew, nie każde z nich nadaje się do konkretnego zadania. Dlatego też na opał przeznacza się inne drzewa niż na konstrukcje budowlane, pozostawiając jeszcze inne do zastosowań typowo domowych prac majsterkowych. Cieszy fakt, że odnawialne źródła takie jak drewno cały czas cieszy się zainteresowaniem i oby tak było jeszcze przez długie lata.