Wniosek o zwrot vatu z UE

Kilka lat temu założyłam własną działalność gospodarczą. Moja firma bardzo szybko się rozrosła i niedawno zaczęłam myśleć nad tym, aby założyć zagraniczny oddział mojego przedsiębiorstwa. W związku z tym, w ostatnich tygodniach bardzo dużo podróżowałam. Moja prawniczka doradziła mi, żebym w takiej sytuacji starała się o zwrot podatku vat zapłaconego zagranicą.

Jak dostać zwrot vat zapłacony w krajach unijnych?

zwrot vat zapłaconego w ueDowiedziałam się od niej, że w takiej sytuacji należy mi się zwrot vat zapłaconego w ue. Zapytałam się jej, jak mogę taki zwrot uzyskać, ponieważ była to dla mnie nowość i nie bardzo wiedziałam, jak się za to zabrać. Dowiedziałam się od niej, że powinnam złożyć wniosek do urzędu skarbowego właściwego dla siedziby mojej firmy. Dzięki ujednoliconemu prawu unii europejskiej nie musiałam się już rejestrować w zagranicznych urzędach skarbowych. Dużym ułatwieniem dla przedsiębiorców był fakt, że wystarczyło złożyć tylko jeden taki wniosek bez względu na to z ilu krajów chcemy uzyskać zwrot zapłaconego podatku vat i jakie w tych krajach obowiązują stawki podatkowe. Wystarczyło pamiętać o tym, aby do wniosku koniecznie dołączyć opłacone faktury z numerem NIP mojej firmy. Tylko w takiej sytuacji, gdy faktura była na firmę a nie na osobę prywatną należy się zwrot pieniędzy. Chroni to przedsiębiorców przed podwójnym opodatkowaniem.

Dowiedziałam się od niej także, że nie muszę się śpieszyć. Taki wniosek można złożyć do dnia 30 września roku następnego od dnia pierwszej zagranicznej podróży. Oczywiście, im szybciej złożę wniosek tym szybciej otrzymam należne pieniądze, dlatego postanowiłam nie zwlekać i złożyłam wniosek od razu za pomocą rządowej elektronicznej platformy e-Puap. Wniosek podpisałam kwalifikowanym podpisem elektronicznym.