Właściwości i sadzenie borówki liberty

 

Omawiana roślina to roślina krzewiasta o długotrwałym owocowaniu. Krzewy o wysokości do dwóch i pół metrów są długowieczne, bo mogą plonować aż do trzydziestu lat. Jagody tej borówki są niebieskie, duże o średnicy nawet do dwóch i pół centymetrów. Również są o doskonałym smaku i zapachu, zawierają witaminy C, PP, K, A i inne.

Jak przygotować grunt pod borówkę liberty?

borówka libertyBorówki tego typu mają właściwości lecznicze przede wszystkim przeciwzapalne, wzmacniające naczynia włosowate, przeciwmiażdżycowe, przeciwgorączkowe. Wzmacniają również wzrok, redukują szkodliwe skutki promieniowania, są przydatne w cukrzycy. Dlatego też tak chętnie ją się sadzi w ogrodach. Borówka liberty dobrze rośnie na marginalnych, torfowych, kwaśnych glebach leśnych. Aby uzyskać szybsze i bardziej dorodne pędy, rozwarstwia się je w mokrym piasku w temperaturze do czterech stopni Celsjusza przez trzy miesiące nawożąc potasem. Przed sadzeniem borówek konieczne jest wcześniejsze przygotowanie terenu, na którym będą rosły w przyszłości. Zazwyczaj gleba ogrodowa nie jest wystarczająco kwaśna, dlatego przedwczesne sadzenie krzewów borówki w nieprzygotowanej glebie może prowadzić do żółknięcia liści, zahamowania rozwoju, a nawet obumarcia rośliny. W celu udanej uprawy dla każdego krzaka przygotowuje się doły o wymiarach 150×150 cm i głębokości 60 cm. Wykopaną ziemię z dołów miesza się z wiórkami torfowymi w celu dalszego zakwaszenia gleby, dodając sproszkowaną siarkę. Ponadto, jeśli to możliwe, można dodać iście dębu oraz piasek rzeczny w ciężkich glebach.

Takie przygotowanie odbywa się z wyprzedzeniem, najważniejsze jest to, aby przygotowana gleba osiadła w dołach przed sadzeniem. Na przykład, jeśli planowałeś sadzić krzewy borówki w październiku, gleba musi być przygotowana nie później niż we wrześniu. Borówki sadzi się wiosną lub jesienią, najlepiej zapuszczają się krzewy sadzone jesienią, od października do początku listopada.