Użycie rozmarynu do kąpieli, przyrządzania herbat, naparów i nie tylko

Warto korzystać z dobroczynnego wpływu ziół. Wśród wielu ekologicznych i zdrowych produktów często zapominamy o tym, co tanie i zawsze pod ręką, a działa bardzo skutecznie. Przykładem może być tutaj rozmaryn, czyli roślina należąca do rodziny jasnotowatych.

Pobudzające i odżywcze działanie rozmarynu lekarskiego

rozmaryn lekarski hurtRozmaryn nazywany jest również wiecznie zielonym ziołem. Jego liście są bardzo aromatyczne. Roślina może urosnąć nawet do wysokości 2m. Liście rozmarynu są bardzo charakterystyczne. Są to liście wąskie i ciemnozielone. Od spodu liście rozmarynu są białe. Charakterystyczne są również kwiaty rozmarynu, które mają kolor jasnoniebieski. Rozmaryn bardzo często można znaleźć w przydomowych ogródkach. Sama roślina pochodzi z regionu Morza Śródziemnego. Mimo wszystko jest to roślina, która bardzo dobrze czuje się w polskim klimacie. Można zakupić rozmaryn lekarski hurt i rozpocząć jego uprawę. Rozmaryn stosuje się nie tylko w kuchni do przyprawiania mięs. Ma on znacznie więcej zastosowań, o których bardzo często zapominamy. Z rozmarynu można przyrządzić herbatę, napar, wino. Liście rozmarynu można także dodać do kąpieli. Właściwości rozmarynu są bardzo specyficzne. Chodzi przede wszystkim o jego działanie ściągające. Rozmaryn zwiększa pocenie się, a tym samym wyeliminowanie różnych toksyn z organizmu. Z rozmarynu tworzy się bardzo często preparaty, które mają wspomagać trawienie. Ponadto można z niego stworzyć specjalną odżywkę do włosów.

Okazuje się, że rozmaryn bardzo dobrze chroni skórę głowy przed wypadaniem włosów, czyli zmniejsza łysinę. Jeśli ktoś cierpi na niskie ciśnienie krwi, powinien właśnie stosować rozmaryn. Działanie rozmarynu jest pobudzające. Właśnie dlatego nie należy brać kąpieli z rozmarynem wieczorem, ponieważ będzie to utrudniać spanie. Najlepiej brać taką kąpiel rano.