Stanowisko – operator żurawia

Prace na budowach, szczególnie tych na wysokości, wymagają zastosowania sprzętu, który w sprawny, szybki oraz, co najważniejsze, bezpieczny sposób dostarczy materiały na wyższe partie budynku. Takim sprzętem jest oczywiście żuraw, a na jego operatorze ciąży duża odpowiedzialność.

Kursy na operatorów żurawia

kurs na operatora żurawiaŻuraw potrafi podnieść ciężar wynoszący nawet kilka ton i o rozmiarach nawet ciężarówki. Całość podnoszona jest za pomocą napędu spalinowego do góry za pośrednictwem stalowych łańcuchów. Konstrukcja żurawia jest o tyle ciekawa, że można go montować nie tylko na podłożu, ale także na konstrukcji budynku, dzięki czemu nie istnieje praktycznie ograniczenie jego wysokości podnoszenia. Można za jego pomocą wznosić nawet kilometrowej wysokości budynki. Operator żurawia musi być osobą bardzo uważną, posiadać dobry wzrok i motorykę. Praca na wysokości wymusza dodatkowo konieczność posiadania braku przeciwwskazań do tego. Jeśli przyszły operator przejdzie odpowiednie badania to może rozpocząć kurs na operatora żurawia, którego celem jest zapoznanie operatora ze sterowaniem i zasadami bezpieczeństwa podczas prac na tej maszynie. Na kursie poruszane są zwłaszcza tematy bezpiecznych manewrów i właściwego zamocowania materiałów. Bez tej wiedzy niestety operator może narazić na poważne wypadki, nie tylko samego siebie, ale także inne osoby na budowie. Aż strach pomyśleć, co byłoby gdyby z wysokości spadł na nas kilkutonowy ładunek.

Podczas pracy na żurawiu liczy się oczywiście przede wszystkim doświadczenie i umiejętności. Czas pokaże, który z operatorów się do tego nadaje, a który nie. Jedno jest jednak pewne, że bez zdobycia wcześniej odpowiednich umiejętności nie powinno się zasiadać za sterami tak ważnej maszyny jaką jest żuraw.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Usługi