Sprawdzone wózki do bram

Przy zakładaniu bramy przesuwnej na naszym podwórku, musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Jeżeli chcemy się czuć bezpiecznie na swojej posesji, a cisza i spokój jest dla nas priorytetem, powinniśmy się postarać aby nasza brama i ogrodzenie była zamontowana jak najlepiej. Kluczowym elementem będą wózki do bramy przesuwnej, które odpowiadają za jej prawidłową pracę po szynie. W poniższej publikacji opiszę ich specyfikę oraz główne rodzaje.

Jakie wózki wybrać?

Wózki do bramNa polskim rynku istnieje wiele rodzajów wózków. Dzielą się one na wózki o zróżnicowanej nośności, czyli liczbie posiadanych przez nich rolek oraz tworzywa z jakiego zostały wyprodukowane, a także na wózki dopasowywane do odpowiedniego rozmiaru szyny bramy. Aby brama funkcjonowała w sposób praktyczny i nie sprawiała problemów przez długie lata, wszystkie te czynniki muszą ze sobą współgrać. Jeżeli chodzi o lekkie bramy, które łączną masą nie przekraczają 200 kg, będziemy potrzebować tutaj wózków tworzywowych, najlepiej 3 rolkowych z dopasowanie do szyn 60x60x3,5 mm. Jest to pakiet wózków 60. Co ciekawe wózki do bram, zawsze adekwatnie pasują do rozmiaru szyny bramy. Oznacza to, że do bramy, której szyny mają rozmiary 70x70x4 mm, musimy zakupić wózki o pakiecie 70, najlepiej się tutaj sprawdzą wózki tworzywowe, ponieważ zapewnią ciche działanie bramy, a przez jej niedużą wagę, bez problemu uniosą jej ciężar. Ostatnią grupą, są bramy ciężkie i masywne, których łączna masa przekracza 600 kg. Montowane są one na szynach 80x80x5 mm, więc adekwatnie musimy dokupić do nich wózki pakietu 80. W tym przypadku jednak wózki tworzywowe będą ryzykownym wyjściem, ponieważ mogą nie unieść tego ciężaru, a łożyska mogą zostać po prostu zmiażdżone.

Najlepszym rozwiązaniem będą wózki metalowe 7 rolkowe, które dzięki swojej wysokiej nośności, bez problemu utrzymają bramę nawet o takiej masie. Warto również dodać, że istnieją bramy, które swoją masą przekraczają nawet 600 kg. Nie są to jednak bramy, które montowane są na zwykłe posesje domowe, a duże firmowe własności, którym nie przekracza duża ilość nieprzyjemnych dla ucha dźwięków, wytwarzanych przy działaniu takiej bramy.