Na terenie większych obiektów, gdzie jednoznacznie przebywać może wiele osób konieczne jest stosowanie dodatkowych zabezpieczeń na różnych płaszczyznach. Pozwala znacznie zwiększyć to bezpieczeństwo osób zgromadzonych w przestrzeni zamkniętej. Jednym z największych zagrożeń w takich miejscach jest powstanie otwartego ognia. Stanowi on bardzo duże zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi przebywających na terenie budynku.
Jak powinna działać instalacja przeciwpożarowa?
Dodatkowo może spowodować nieodwracalne straty materialne. Właśnie dlatego w obiektach stosuje się specjalne instalacje, które mają za zadanie szybko wykryć zagrożenie oraz przeciwdziałać jemu rozprzestrzenianiu się. Są to systemy sygnalizacji pożaru, które składają się z kilku zasadniczych elementów. Można tutaj wspomnieć chociażby o czujkach, centralach czy sygnalizatorach. Warto wspomnieć, że na niezawodność działania systemu ogromny wpływ ma regularny serwis instalacji przeciwpożarowych, który powinien być przeprowadzany przez uprawnione do tego osoby. W trakcie przeglądu należy sprawdzić działanie oraz oznakowanie wszystkich urządzeń wchodzących w skład systemu. Dodatkowo sprawdzana jest również dokumentacja pod kątem jej kompletności. Każde urządzenie, które należy do systemów przeciwpożarowych musi bowiem posiadać stosowne dokumenty potwierdzające skuteczność jego działania w warunkach docelowych.
W tym celu przed wprowadzeniem na rynek producent jest zobligowany do przetestowania urządzenia na zgodność z normami i przepisami prawnymi. Badania odbywają się w jednostkach akredytowanych, które są do tego prawnie przeznaczone. Jeśli chodzi o same czynności serwisowe powinny być one określone przez producenta w dokumentacji towarzyszącej wyrobowi. Niemniej jednak przeglądy wykonuje się przeważnie raz lub dwa razy do roku.