Skuteczne badanie kleszcza w laboratorium

 

Żyjemy w takim klimacie gdzie raczej nie zachodzi ryzyko kontaktu z groźnymi dzikimi zwierzętami, które mogłyby wyrządzić nam poważną krzywdę. Jednak zdarza się często spotykać takie organizmy, które mogą znacznie nam życie utrudniać. Jednym z nich jest chociażby kleszcz, którego ukąszenie może powodować poważne problemy zdrowotne.

Efektywne badanie kleszczy

gdzie zbadać kleszczaKleszcze zaliczane są do pajęczaków ale często myli się je z owadami. Te małe organizmy żywią się głównie krwią ssaków. Przez większość dnia kleszcze przesiadują na liściach krzewów czy też w trawach. Nie jest jednak prawdą twierdzenie, że kleszcze z liści drzew przeskakują na ciała swoich ofiar. Najczęściej do ataków dochodzi od strony naszych stóp a nie głowy. Ugryzienie przez kleszcza może powodować zachorowanie na boreliozę. W związku z tym warto jak najszybciej przebadać kleszcza by dowiedzieć się czy gryzący nas osobnik był nosicielem tej choroby. Wiele osób zapewne zastanawia się nad tym gdzie zbadać kleszcza. Otóż rozwiązań z tym związanych jest sporo. Najczęściej okazuje się, że takie badania wykonywane są w prywatnych laboratoriach. Metod związanych z badaniem kleszczy pod kątem boreliozy jest obecnie kilka. Niemniej jednak za najskuteczniejszą ze wszystkich uznawana jest metoda western blot. Jest ona tak bardzo ceniona głównie z tego powodu, że po jej zastosowaniu można w bardzo krótkim czasie poznać wynik badania.

Na ten moment laboratoria badające kleszcze znajdują się głównie w dużych miastach. Niemniej jednak z racji częstych ugryzień kleszczy zaczynają one powstawać również i w mniejszych miejscowościach. Ugryzienie kleszcza niekoniecznie musi od razu oznaczać, że zachorujemy. W związku z tym nie należy od razu po dostrzeżeniu kleszcza na naszym ciele wpadać w panikę.