Rola węża hydraulicznego

 

Niejednokrotnie widząc jakikolwiek układ hydrauliczny, można zaobserwować przewody łączące poszczególne elementy układu. Nazywa się je wężami hydraulicznymi, ponieważ przepływa w nich ciecz. Zazwyczaj są to różnego rodzaju oleje, rzadziej woda. Wynika to z konieczności posiadania odpowiednich właściwości fizycznych i chemicznych tych substancji.

Jakie zadania stawiane są przed wężem hydraulicznym?

węże hydrauliczneWszystkie węże hydrauliczne muszą wykazywać pewną, minimalną trwałość, by ich uszkodzenia nie były powodem awarii całych układów hydraulicznych. Każdy producent musi jasno określić, jakie maksymalne ciśnienie cieczy wytrzyma wąż. Dane te obarczone są pewną tolerancją, dzięki czemu chwilowy wzrost ciśnienia cieczy w układzie, nie doprowadzi od razu do awarii. Wąż hydrauliczny nie ma prawa przeciekać nawet w najmniejszym stopniu, gdyż konsekwencją tego byłby niemal natychmiastowy spadek ciśnienia w układzie, przez co układ ten przestałby spełniać swoje funkcje. Ważna jest również estetyka wykonania węża hydraulicznego, zwłaszcza tego, który jest widoczny na pierwszy rzut oka. Jest to mniej ważne, gdy wąż jest schowany pod jakąkolwiek obudową. Wąż hydrauliczny zazwyczaj jest bardzo giętki, lecz nie należy przesadzać z nadmiernym jego naciąganiem, bądź zginaniem, bowiem może to doprowadzić do jego uszkodzenia lub utrudnić przepływ cieczy w jego wnętrzu. Każdy wąż powinien być szczelnie osadzony na swoim miejscu, by nie doszło do nagłego rozszczelnienia układu hydraulicznego.

Wiele osób zajmujących się montażem układów hydraulicznych, zwraca dużą dozę uwagi na wygląd układu. Ważne jest, by węże hydrauliczne były czyste, co znacznie ułatwi zaobserwowanie ewentualnych nieszczelności i uszkodzeń. Ponadto czysty układ wygląda na zadbany.

Więcej na: k-h.pl