Rola badania tętna płodu

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety, w którym w szczególności powinna skupić się na zdrowiu swoim oraz dziecka. Regularne monitorowanie stanu zdrowia płodu ma ogromne znaczenie dla jego rozwoju, gdyż pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości. Istnieje szereg badań prenatalnych, które są wykorzystywane w celu obserwacji czynności życiowych maluszka. 

Na czym polega badanie KTG? 

badanie tętna płoduKardiotokografia to badanie tętna płodu, polegające na rejestracji czynności serca płodu oraz czynności skurczowej macicy. Jest wykonywane zazwyczaj pod koniec ciąży i w trakcie porodu. Do brzucha matki przykładane są dwie głowice, aby umożliwić rejestrację i obserwację skurczów macicy. Serce płodu rozpoczyna bicie około 23. dnia życia, a tętno jest możliwe do wykrycia dopiero od ósmego tygodnia ciąży. Za regularną, prawidłową czynność serca płodu przyjmuje się 110-160 uderzeń na minutę. Badanie tętna płodu ma ogromne znaczenie w monitorowaniu przebiegu ciąży, gdyż informuje lekarza o kondycji dziecka. Nieprawidłowości tętna świadczą o możliwych komplikacjach i wymagają pogłębionej diagnostyki. Wartości wykraczające w badaniu KTG ponad normę nazywane są tachykardią i mogą świadczyć o niedotlenieniu płodu lub zakażeniu wewnątrzmacicznym, natomiast tętno niższe od prawidłowego to bradykardia, którą może powodować niskie ciśnienie krwi matki czy też wady i arytmia serca płodu. Kardiotokografia nie jest jedyną metodą na badanie tętna płodu, można je wykonać również przez słuchawkę położniczą, echosondę badanie USG. 

Pomiar tętna płodu ma fundamentalne znaczenie dla przebiegu ciąży i zdrowia dziecka. To nieinwazyjna metoda badania dobrostanu dziecka, a wszelkie wykryte nieprawidłowości powinny być natychmiast diagnozowane, dzięki czemu odpowiednio szybko można wówczas wdrożyć odpowiednie postępowanie.