Rodzaje kominków dachowych

Wykończenie dachu jest jednym z kluczowych elementów budowy domu. Dach to również miejsce ujścia instalacji wentylacyjnej i kanalizacyjnej domu, o czym trzeba pamiętać montując odpowiednie kominki. Jakie są rodzaje kominków dachowych i czy można je stosować zamiennie?

Kominki wentylacyjne i odpowietrzające

kominek wentylacyjny 150Sprawna wentylacja i dobrze zaprojektowana kanalizacja są bardzo ważnymi elementami każdego budynku. Każda z tych instalacji ma swoje wyjście na dachu domu i zakończenie odpowiednim kominkiem. Kominki dachowe pozwalają nie tylko na sprawne wyprowadzenie instalacji z domu, ale także uszczelnienie pokrycia dachowego w tych problematycznych miejscach. Czy kominek wentylacyjny 150 i kominek odpowietrzający to ten sam rodzaj kominka i czy można je stosować zamiennie? Otóż nie, są to dwa odrębne rodzaje kominków dachowych, spełniające odmienne funkcje. Stosowanie ich zamiennie może skutkować niewłaściwym działaniem instalacji, zarówno wentylacji grawitacyjnej jak i kanalizacji. Kominek wentylacyjny 150 jak sama nazwa wskazuje jest zakończeniem instalacji wentylacyjnej budynku, najczęściej jest to wentylacja łazienki, kuchni czy garażu. Odpowiada on za skuteczną wentylację pomieszczeń w domu i podlega określonym normom. Jego minimalna średnica wynosi 150 mm, a zastosowanie kominka o mniejszej średnicy zakłóci sprawność wentylacji pomieszczeń. Kominek ten nie nadaje się natomiast do odprowadzania spalin z kotła gazowego, olejowego czy innego kotła grzewczego. Nie nadaje się do tego także kominek odpowietrzający, który z kolei jest odpowiedzialny za wyrównywanie ciśnienia w kanalizacji. Jest to niezbędne, jeśli nie chcemy, aby nieprzyjemne zapachy z instalacji kanalizacyjnej były wtłaczane do wnętrza domu. Kominek odpowietrzający ma najczęściej 10 mm średnicy.

Kominki dachowe, prócz zastosowania i średnicy różnią się także wysokością i sposobem wykończenia. Na szczęście obydwa rodzaje kominków dostępne są w podstawowych kolorach dachówek oferowanych nam przez producenta, dzięki czemu pokrycie dachu wygląda estetycznie.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Dom