Robot do automatyzacji stanowiska pracy

Pracownicy od dawna wnosili o unowocześnienie warsztatu i częściową automatyzację, przynajmniej w tych stanowiskach na których praca bywa najbardziej powtarzalna. Roboty współpracujące były wykorzystywane w wielu różnych zakładach, i były podstawą takiej automatyzacji, dlatego zdecydowaliśmy się użyć kilku takich maszyn i u nas.

Nowoczesna kompaktowa maszyna współpracująca

robot cobotNaszym pierwszym wyborem były kompaktowe roboty współpracujące, przeznaczone do uzupełniania pracowników na stanowisku pracy. Każdy tego rodzaju robot Cobot miał za zadanie wykonywać czynności powtarzalne, odciążał pracowników i pomagał w wykonywaniu zadań precyzyjnych. Roboty te nie posiadały ramion dłuższych niż pół metra, a zajmowały na tyle mało miejsca, iż bez trudu można je było ustawić na dowolnym stanowisku pracy bez zabierania dużej ilości przestrzeni. Mimo kompaktowych gabarytów, sprawowały się jednak świetnie, zarówno w trakcie wykonywania zadań powtarzalnych, jak i bardziej dokładnych wymagających większego nakładu pracy. Z racji iż spisywały się one doskonale, zdecydowaliśmy również wyposażyć wszystkie stanowiska pracownicze w maszyny pełnowymiarowe, mające podobne możliwości jak ich mniejsze odpowiedniki, aczkolwiek pracujące na większą skalę. Mogły one obsługiwać maszyny, podawać materiały do obróbki z innych stanowisk, czy współpracować z załogą podobnie jak miało to miejsce w przypadku małych maszyn.

Automatyzacja została przyjęta z dużym entuzjazmem przez załogę, gdyż nie oznaczała ona zmniejszenia ilości etatów, jak uważali niektórzy, a ułatwienie pracy i wyeliminowanie najbardziej męczących zadań, przejętych przez roboty. Pracownicy którzy poprzednio wykonywali te zadania przeszli kursy na operatorów maszyn współpracujących i obecnie zajmują się ich nadzorem.