Przebieg wymiany opon w tirze – podnośniki hudrauliczne

podnośniki hydrauliczne dla fachowców

Choć samochód osobowy i ciężarowy różni wiele, jak np. wielkość, dozwolona ładowność, sama konstrukcja, czy wielkość kół to wciąż oba pozostają samochodami i naprawy z nimi związane są dokonywane w ten sam sposób.

Podnośniki hydrauliczne  przy wymianie opon

podnośniki hydrauliczne dla fachowców

Weźmy taka wymianę opon w felgach. W jedynym i drugim przypadku cały proces wygląda identycznie. Zaczynamy całość od demontażu kół i zapakowaniu każdego z nich na montażownice. Z tym, że w przypadku takich kół są to specjalne motażownice ciężarowe. Ich zasada działania jest identyczna jak w przypadku zwykłych montażownic.  Jednak trzeba pamiętać o tym, że swoją określoną rolę spełnią również podnośniki hydrauliczne dla fachowców. Specjalną łyżką zdejmuje się oponę z felgi, a potem jej druga stroną wciska się nową oponę na felgę. Kolejnym etapem wymiany opon zarówno u osobówek jak i ciężarówek są wyważarki do opon. Po odpowiednim wyważeniu, poprzez dobicie do felg specjalnych ciężarków, koła są montowane do tira, którego następnie umieszcza się na urządzeniu do geometrii kół. Tam sprawdza się, czy koła nie są do siebie zbieżne, jeśli są dokonuje się takich korekt, aby koła na osiach były do siebie równoległe. Na koniec w przypadku tirów i ciężarówek montuje się czujniki TPMS. Taki czujnik zostaje nałożony na wentyl opony i cały czas sprawdza ciśnienie opony do której jest przytwierdzony.

Zebrane przez niego dane są przesyłane drogą radiową do komputera pokładowego tira. Ciśnienie w oponach samochodów osobowych jest sprawdzane przez systemy ABS i ESP dlatego czujniki TPMS nie są montowane w samochodach osobowych, choć w teorii można by je zamontować na opony osobówki.