Prywatna elektrownia słoneczna

Coraz większe zanieczyszczenie środowiska naturalnego oraz ogromne koszty wytwarzania energii elektrycznej skłaniają do intensywnych poszukiwań źródeł energii odnawialnej. Jednym ze skutecznych sposobów jest wykorzystanie w tym celu słońca.

Jak działa elektrownia przy domu?

własna przydomowa elektrownia słonecznaTym co przyciąga ludzi do korzystania z naturalnych źródeł energii odnawialnej są nie tylko liczniejsze apele ekologów, ale również spore oszczędności, jakie dzięki temu można uzyskać. Zanim jednak zdecydujemy się na instalację, warto dowiedzieć się jak działa własna przydomowa elektrownia słoneczna. Do najbardziej popularnych instalacji tego typu należą panele fotowoltaiczne. Ich działanie polega na bezpośredniej zamianie promieni słonecznych na energię elektryczną. Dodatkowo wykorzystuje się też kolektory słoneczne, które służą wytwarzaniu ciepła i ogrzewaniu wody. Z reguły obie instalacje solarne zajmują sporo miejsca, ale jeśli ktoś nim nie dysponuje, może zdecydować się kolektor hybrydowy. Urządzenie ma to samo zastosowanie i łączy dwie instalacje w jedno. Dzięki temu nie musimy dysponować dużą ilością miejsca na przykład na dachu, gdzie zazwyczaj umieszczane są instalacje. Ponadto kolektor działa bardziej efektywnie. Zastosowanie takich elektrowni słonecznych jest częste w krajach zachodnich, na przykład w Niemczech, ale coraz częściej również mieszkańcy Polski decydują się na takie rozwiązanie. W dużym stopniu przyczynia się to do zmniejszania zanieczyszczenia przyrody i jednocześnie pomaga podreperować rodzinny budżet.

Decydując się na zainstalowanie prywatnej elektrowni słonecznej możemy liczyć na sporo korzyści płynących z zastosowania takiego urządzenia. Powszechnie stosowane źródła energii w stosunku do tych odnawialnych mają trochę mniej zalet.