Produkcja ciepła z reaktora

Największa spalarnia na świecie śmieci mieści się w Szwecji. Jest ona tak duża, że Szwedzi muszą importować ten „cenny” składnik z krajów ościennych. W tym procesie otrzymują prąd i ogrzewanie, jest to więc źródło ich energii. Dzięki recyklingowi oraz spalaniu Szwecja składuje na komunalnych śmieciowiskach tylko 4% wszystkich śmieci produkowanych przez mieszkańców w gospodarstwach domowych. Jest to chyba najmniejsza liczba w całej Europie.

Reaktor na śmieci

sprawdzone reaktory chemiczneWe wnętrzu pomieszczenia przemysłu znajdują się sprawdzone reaktory chemiczne, które należą do typu przepływowego, a dokładniej fluidalny, co oznacza, że produkty spalania, czyli energia oraz substraty, jakimi są śmieci doprowadzane są do zbiornika cały czas, więc prąd jest produkowany ciągle. Szereg reaktorów ustawionych w rzędzie tworzy kaskadę, która cały czas pracuje poprzez podwyższanie temperatury mieszaniny śmieci do takiej, która powoduje jej spalenie, a przez to napędzenia produkcji energii. Reaktory te nazywane są też piecami fluidyzacyjnymi, czy kotłami energetycznymi, ponieważ można do nich nałożyć tylko produkty sypkie, na dnie posiadają palenisko, działają w temperaturze powyżej 750 stopni, ponieważ jeśli zostanie ona obniżona to podczas spalania śmieci powstawałby szkodliwy tlenek węgla(II), czyli popularny CO, który ma większe powinowactwo do hemoglobiny czerwonych krwinek, niż tlen, co powoduje niedotlenienie organizmu i w efekcie śmierć.

Śmieci, czyli paliwo pozyskiwane są z różnych krajów ościennych dla Szwecji, co jest dość nietypowym produktem importowym kraju, jednak dzięki temu można zmniejszyć ilość składowanych odpadów, co ogranicza zanieczyszczenie naszej planety. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, niestety jeszcze nie przyswojone w innych krajach. Mogło by to pomóc Ziemi, a także rozwiązało problem braku węgla, ropy czy gazu ziemnego jako paliw kopalnych do produkcji energii.