Proces badania odporności materiałów na ściskanie

Proces badania wytrzymałości materiałów na ściskanie, jest wykonywany, przy pomocy specjalnych, wytrzymałych pras, z rejestratorem siły ściskającej. Cały proces badawczy jest stosunkowo łatwy do wyjaśnienia, nawet osobie, która nie ma wykształcenia technicznego. Postaram zająć się tym właśnie teraz.

Dobrych i polecanych siłomierzy używa się do badań

polecane siłomierzeProces badania materiałów na ściskanie, może się wydawać bardzo skomplikowany. Wiadomo dlaczego, ponieważ wchodzą tutaj w grę wielkości fizyczne, które niewielu osobom, coś mówią. Na szczęście całe badanie, nie jest aż tak skomplikowane, jak się wydaje. Badanie polega, na określeniu maksymalnej siły, jaką wytrzyma badany materiał, zanim ulegnie uszkodzeniu. Do tego badania wykorzystuje się dobre jakościowo, wytrzymałe i polecane siłomierze wyposażone w prasę hydrauliczną. Badany materiał umieszcza się w prasie, którą następnie uruchamia się za pomocą panelu sterowniczego. Siłownik powoli, opuszcza się generując coraz większy nacisk, który jest rejestrowany w pamięci automatyki, tego urządzenia. Oczywiście, żaden materiał jest w stanie wytrzymać tylko określoną siłę, przy której ulegnie uszkodzeniu. Objawia się to ty, że rejestrowana siła ściskająca gwałtownie spadnie, co świadczy o tym, że dany materiał pękł i nie stanowi już oporu dla opuszczającego się siłownika. Siła, przy której to nastąpiło, to maksymalna wytrzymałość badanego materiału. Sprawdza się w ten sposób deklarowane przez producentów parametry.

Podczas badania, należy zwrócić szczególną uwagę, na bezpieczeństwo, ponieważ, przy tego typu procesach, ma ono kluczowe znaczenie. Wypadki, które mogą nastąpić przy tak dużych siłach, bywają opłakane w skutkach. Nie bez znaczenia jest także odpowiednia jakość sprzętu, który użyjemy do przeprowadzenia badań.