Prawidłowa regeneracja pasów bezpieczeństwa

Należy pamiętać, że pasy bezpieczeństwa stanowią jeden z podstawowych elementów chroniących zdrowie oraz życie kierowcy i pasażerów. Niestety wielu właścicieli samochodów zapomina o tym, że pasy bezpieczeństwa zużywają się, przez co stają się znacznie mniej skuteczne. W jaki sposób należy sprawdzać stan pasów bezpieczeństwa? Kiedy należy je kontrolować? Jakie są charakterystyczne objawy uszkodzenia pasów bezpieczeństwa.

Korzystamy z zalecanej regeneracji pasów

zalecana regeneracja pasów bezpieczeństwaWspółcześnie sprzedawane samochody są wyposażane w coraz bardziej zaawansowane układy bezpieczeństwa. Często są to kamery i głowice radarowe, które ostrzegają kierowcę przed możliwością zderzenia albo potrącenia pieszego. Nic jednak to nie da, jeżeli system przeciwzderzeniowy zatrzyma pojazd i uchroni go przed wypadkiem, jeżeli kierowca i pasażerowie nie będą mieć zapiętych pasów bezpieczeństwa. Kierowca siłą bezwładności może uderzyć o kierownicę, a pasażer o pulpit, co spowoduje poważne obrażenia. Korzystna jest zalecana regeneracja pasów bezpieczeństwa. Na drogach wciąż można spotkać pojazdy o prostej konstrukcji, w przypadku których pasy bezpieczeństwa stanowią jedyny element chroniący osoby znajdujące się w samochodzie w razie wypadku. Dlatego tak znaczące jest kontrolowanie ich stanu i prawidłowości działania.

Warto kontrolować stan pasów bezpieczeństwa przed każdą dalszą podróżą, jednak są one tak samo ważne w czasie jazdy po mieście. Należy także pamiętać o tym, że powinno się je zapinać także, gdy podróżuje się na tylnej kanapie. Działanie pasów bezpieczeństwa jest wspomagane przez napinacze. Stosowane są zarówno napinacze mechaniczne, jak i pirotechniczne, w których znajduje się ładunek wybuchowy o niewielkiej mocy. Te drugie są montowane w zwijaczach albo w zamkach.