Praca jako opiekunka osób starszych

Sporo osób z Polski regularnie wyjeżdża do pracy za granicę. Osoby przechodzące na emeryturę najczęściej decydują się na zatrudnienie w sektorze opieki nad osobami w podeszłym wieku. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to praca dla każdego. Oferta powinna być też odpowiednio dopasowana do doświadczenia i umiejętności danego pracownika.

Opieka nad seniorami w Niemczech 

opieka nad starszymi osobamiWyjeżdżając za granicę warto wcześniej odpowiednio się przygotować i przede wszystkim podszkolić umiejętności językowe. Ponadto w Polsce istnieje wiele kursów dla osób pracujących lub też planujących dopiero podjąć pracę jako asystent seniora czy czy opiekun w domu pomocy lub hospicjum. Podczas szkolenia można zdobyć dodatkowe umiejętności bardzo przydatne i mile widziane przez rodzinę z Niemiec. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że opieka nad starszymi osobami to ciężka i całodobowa praca. W niektórych przypadkach zdarza się, że opiekun ma wolną sobotę czy niedzielę i wtedy może zwiedzić region, w którym mieszka czy pójść na zakupy. Wtedy seniorem najczęściej zajmuje się jego rodzina lub zatrudniona pielęgniarka. Znajomość języka niemieckiego jest tutaj podstawą, aby móc się komunikować zarówno z rodziną seniora, jak i samym podopiecznym. Ponadto przebywając za granicą warto także potrafić porozumieć się choćby podczas zakupów czy wizyty u lekarza. 

Szukając ogłoszenia z ofertą pracy najlepiej zwrócić się o pomoc do agencji opiekunek, w której można liczyć na legalne zatrudnienie oraz korzystne warunki i przede wszystkim pełne bezpieczeństwo. Czego na przykład nie można powiedzieć o samodzielnym wyszukiwaniu ogłoszeń w internecie. Ważne jest m.in. odpowiednie dopasowanie oferty do konkretnego opiekuna. Niektórzy seniorzy wymagają na przykład opieki pielęgniarskiej.