Po co nam wentylator w chlewni?

Chlewnia to miejsce, w którym przebywają świnie. Niegdyś nie miały one swojego specjalnego miejsca w hodowli, tylko spały razem z domownikami w domu. Tak było bowiem cieplej i przede wszystkim oszczędniej. Obecnie jednak hodowla świń bardzo ewoluowała.

Umieszczanie wentylatora w chlewni

wentylatory do chlewniDziś bardzo dba się o to, by świnie miały odpowiednie warunki. Zapewnia im się dużo miejsca, odpowiedni pokarm i świetne warunki. Tak jak krowom wstawia się radia, by mogły słuchać muzyki, tak obecnie umieszcza się również wentylatory do chlewni. Dla niektórych takie postępowanie może kojarzy się ze zbytkiem. Po co bowiem wentylator świniom, skoro czasem nie mają go nawet ludzie? Jest kilka istotnych kwestii, dla których hodowcy się decydują na takie działanie. Przede wszystkim w chlewni nie ma zbyt przyjemnych zapachów. Dlatego by choć nieco je niwelować, można wstawić właśnie wentylator. Czasem duże hodowle są odwiedzane przez różnego rodzaju sławy świata polityki i rolnictwa. Wówczas każdy hodowca chce się zaprezentować z jak najlepszej strony. Na pewno na odwiedzających zrobi pozytywne wrażenie fakt, że w danej hodowli nie czuć żadnych nieprzyjemnych zapachów. Oczywiście takie warunki sprawiają, że praca jest również przyjemniejsza. Nie gryzą w nos brzydkie zapachy, które mogły stanowić barierę dla dobrego wykonywania swoich obowiązków. Oczywiście wentylator wpływa również na komfort samych świni. Mają one bowiem miejsce, w którym jest przewiewnie, co jeszcze szczególnie ważne latem.

Obecnie mnóstwo hodowców decyduje się na to, by umieścić w chlewni wentylator. Nie jest to zbytek, tylko znak naszych czasów. Dziś bowiem staramy się zwierzęta hodowlane traktować bardzo dobrze. Rolnicy chcą mieć nowoczesne gospodarstwa, które niejednego mogą zaskoczyć.