Oświetlenie awaryjne zwiększa bezpieczeństwo

 

W niektórych obiektach, gdzie przebywać mogą zbiorowo ludzie konieczne jest zastosowanie dodatkowych systemów bezpieczeństwa. Jest to konieczne w przypadku takich obiektów jak chociażby: centra handlowe, obiekty użyteczności publicznej, instytucje państwowe czy chociażby placówki oświaty. Coraz częściej również dodatkowe systemy bezpieczeństwa montowane są na terenie firm prywatnych.

LED-owe oprawy światła charakteryzują się niezawodnością

montaż oświetlenia awaryjnego LEDWarto dodać, że przeważnie instalowane są systemy sygnalizacji pożaru, których zadaniem jest szybkie wykrycie pożaru, przekazanie informacji o zagrożeniu oraz ostrzeżenie i ewakuacja osób z obiektu. Uzupełnieniem tego systemu jest oświetlenie awaryjne, którego głównym celem jest doświetlenie dróg oraz wyjść ewakuacyjnych. Usługa taka jak montaż oświetlenia awaryjnego LED powinna być wykonywana przez uprawnione do tego celu podmioty. Firmy zajmujące się projektowaniem systemów bezpieczeństwa oraz ich montażem powinny charakteryzować się wysokim stopniem profesjonalizmu, kompetencji a także wiedzy merytorycznej. Przy rozmieszczaniu opraw oświetlenia awaryjnego należy wziąć pod uwagę ich parametry techniczne, a głównie natężenie generowanego światła w poszczególnych kierunkach. Oprócz tego projektant powinien również zwrócić uwagę na: napięcie znamionowe, klasę ochronności, stopień zabezpieczenia obudowy czy zastosowane źródło światła.

W większości opraw wykorzystywane są diody elektroluminescencyjne, które charakteryzują się wysoką trwałością oraz niezawodnością. Ich największą zaletą jest niski pobór mocy oraz wysokie natężenie generowanego światła. Jest to bardzo ważne w systemach oświetlenia awaryjnego, które po zaniku napięcia zasilającego pobierają energię z akumulatorów. Im niższe zapotrzebowanie na energię pojedynczej oprawy tym dłużej zapewnione jest stabilne zasilanie.