Odznaka gapy spadochronowej

Każda służba ma swoje odznaczenia. Swoje odznaki mają policjanci, inne mają żołnierze. Przyznawane są za szczególne osiągnięcia w jednostce, lub za całokształt pracy. Za wybitne osiągnięcia, bohaterskie czyny. Niektóre wydawane są pośmiertnie inne jeszcze za życia mundurowych. Podzielone są na wiele kategorii. Jedną z nich jest gapa spadochronowa.

Historia gapy spadochronowej

gapa spadochronowaNiewiele osób wie, że gapa spadochronowa to inaczej Odznaka Skoczka lub Instruktora Wojsk Powietrznodesantowych. Odznaka ta przedstawia sobą atakującego orła ze skrzydłami uniesionymi w górę. Orzeł trzyma w dziobie okrągły wieniec. Nadawana współcześnie odznaka Skoczka i Instruktora, nawiązuje bezpośrednio do Bojowego Znaku Spadochronowego, ustanowionego gen. Władysława Sikorskiego. Odznaki, były numerowane i w żadnym razie nie mogły być nadawane osobom niepełniącym służby w oddziałach spadochronowych. Obecnie odznaki nie są już numerowane. Wykonuje się je z posrebrzanego metalu. Wieniec Odznaki Skoczka jest w srebrnym kolorze, wieniec Odznaki Instruktora Spadochronowego ma kolor złoty. W wieńcu umieszcza cyfrę określającą ilość oddanych skoków ze spadochronem. Cyfra jest w postaci wymiennej wkładki. Natomiast cyfry w odznace instruktora oznaczają rodzaj klasy specjalisty lub literę „M” – klasę mistrzowską. Odznakę Skoczka Spadochronowego może otrzymać tylko ten żołnierz, który oddał minimum 5 skoków ze spadochronem. Nadawanie tej odznaki zainicjował 35 lat temu gen. Edwin Rozłubirski co nadal funkcjonuje w Siłach Zbrojnych. To piękny przykład zachowania tradycji.

Każde odznaczenie ma ogromną wartość. Dla niektórych może jest to tylko kawałek metalu. Dla żołnierzy czy policjantów i ich rodzic to wyraz docenienia ich pracy i oddania. To pamiątka na wiele pokoleń. Symbol, z którego można być dumnym bo niewielu udaje się je zdobyć.