Każda służba ma swoje odznaczenia. Swoje odznaki mają policjanci, inne mają żołnierze. Przyznawane są za szczególne osiągnięcia w jednostce, lub za całokształt pracy. Za wybitne osiągnięcia, bohaterskie czyny. Niektóre wydawane są pośmiertnie inne jeszcze za życia mundurowych. Podzielone są na wiele kategorii. Jedną z nich jest gapa spadochronowa.
Historia gapy spadochronowej
Niewiele osób wie, że gapa spadochronowa to inaczej Odznaka Skoczka lub Instruktora Wojsk Powietrznodesantowych. Odznaka ta przedstawia sobą atakującego orła ze skrzydłami uniesionymi w górę. Orzeł trzyma w dziobie okrągły wieniec. Nadawana współcześnie odznaka Skoczka i Instruktora, nawiązuje bezpośrednio do Bojowego Znaku Spadochronowego, ustanowionego gen. Władysława Sikorskiego. Odznaki, były numerowane i w żadnym razie nie mogły być nadawane osobom niepełniącym służby w oddziałach spadochronowych. Obecnie odznaki nie są już numerowane. Wykonuje się je z posrebrzanego metalu. Wieniec Odznaki Skoczka jest w srebrnym kolorze, wieniec Odznaki Instruktora Spadochronowego ma kolor złoty. W wieńcu umieszcza cyfrę określającą ilość oddanych skoków ze spadochronem. Cyfra jest w postaci wymiennej wkładki. Natomiast cyfry w odznace instruktora oznaczają rodzaj klasy specjalisty lub literę „M” – klasę mistrzowską. Odznakę Skoczka Spadochronowego może otrzymać tylko ten żołnierz, który oddał minimum 5 skoków ze spadochronem. Nadawanie tej odznaki zainicjował 35 lat temu gen. Edwin Rozłubirski co nadal funkcjonuje w Siłach Zbrojnych. To piękny przykład zachowania tradycji.
Każde odznaczenie ma ogromną wartość. Dla niektórych może jest to tylko kawałek metalu. Dla żołnierzy czy policjantów i ich rodzic to wyraz docenienia ich pracy i oddania. To pamiątka na wiele pokoleń. Symbol, z którego można być dumnym bo niewielu udaje się je zdobyć.