Odnawialne źródła energii a ogrzewanie wody basenowej

Każdy kto zastanawia się nad budową basenu ogrodowego, powinien również przemyśleć możliwości związane z ogrzewaniem wody basenowej. Obecnie coraz częściej korzysta się ze źródeł energii odnawialnej. Można np. wykorzystać energię słoneczną do ogrzewania wody basenowej.

Wykorzystanie kolektorów słonecznych do podgrzewania wody w basenie

budowa basenu cenaWystarczy zamontować specjalne kolektory słoneczne, które będą zamieniały energię słoneczną w energię cieplną służącą do podgrzewania wody. Schemat działania kolektorów słonecznych stosowanych do ogrzewania wody basenowej jest bardzo prosty. Woda w basenie jest najpierw filtrowana. Dopiero później woda trafia do kolektorów słonecznych, gdzie następuje jej ogrzanie. Oczywiście dużą zaletą tej metody jest to, że zachmurzone niebo wcale nie oznacza od razu brak podgrzewania wody basenowej. Urządzenie jest w stanie wykorzystywać promienie słoneczne, które są niewidoczne dla człowieka. Na pewno budowa basenu cena uzależniona jest od różnych czynników – m.in. od wyboru formy podgrzewania wody w basenie. Oczywiście nie każdy decyduje się na podgrzewanie wody, ale dzięki zastosowaniu metod grzewczych znacznie wydłuża się okres korzystania z basenu. Używanie energii odnawialnej jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Koszty instalacji kolektorów słonecznych zawsze zwracają się już po kilku latach, dlatego dobrze jest zainwestować (tym bardziej, że często firmy montujące są w stanie załatwić specjalne dofinansowania unijne na takie urządzenia).

Dodatkowym atutem jest to, że po spuszczeniu wody z basenu, kolektory nie muszą być demontowane w okresie zimowym. Przeciwnie – mogą pozostać na swoim miejscu przez całą zimę. Wtedy można wykorzystywać je do podgrzewania wody w domu. Do ogrzewania wody stosuje się też podgrzewacze elektryczne – wszędzie tam, gdzie zastosowanie innych metod jest niemożliwe.