O leczeniu lekomanii

 

Problematyka uzależnień polega na tym, że bardzo ciężko jest z nałogu wyjść. Poza narkomanią, czy alkoholizmem, często spotkać się można z przymusem zażywania leków. Które substancje w lekach są silnie uzależniające? W jaki sposób wygląda terapia osoby, która odczuwa przymus ich zażywania?

Lekomania i ośrodki leczenia

ośrodek leczenia uzależnień od lekówNie wszystkie leki powodują uzależnienie, ale ze wszystkimi należy zachować ostrożność. Bardzo łatwo uzależnić się od lekarstw, które zawierają w sobie morfinę. Była ona nadużywana w XX wieku, by zapewnić stan relaksu i odprężenia. Jej działanie opiera się na silnej reakcji z układem nerwowym. Podobnie było z niektórymi lekami psychotropowymi, które działały w podobny sposób. Inną sprawą są W Polsce działa niejeden ośrodek leczenia uzależnień od leków. Pobyt tam jest bardzo dużym wyzwaniem dla osoby uzależnionej. Przede wszystkim, musi przyznać się do tego, że ma problem i chcieć go rozwiązać. Warto zastanowić się nad źródłem impulsu psychicznego, który przymusił osobę do nadużywania leków. Poza przymusem fizycznym, przede wszystkim umysł człowieka generuje potrzebę zażycia substancji. Na początku leczenia w ośrodku przechodzi się okres czyszczenia organizmu z nagromadzonych toksyn. Jest to bardzo niestabilny i groźny czasu, bo osoba uzależniona może zachowywać się bardzo skrajnie. Istotnym elementem jest też terapia w różnych odmianach. Popularna jest art terapia i muzykoterapia, które pomagają się zrelaksować bez konieczności aplikacji substancji.

Ważne jest, żeby stale wspierać osobę uzależnioną. Niewskazane jest obwinianie człowieka i wytkanie mu jego problemów. Z każdego uzależnienia można wyjść, o ile posiada się silną wolę i chęć zmiany swojego dotychczasowego życia. Ośrodki z całą pewnością pomagają poradzić sobie z różnymi etapami uzależnień.