Niepełnosprawni tez mogą posiadać samochody

Niestety wiele osób uważa,że niepełnosprawność całkowicie przekreśla im możliwość poruszania się pojazdem mechanicznym. Nie zawsze musi tak być, gdyż w przypadku wielu niepełnosprawności jazda autem jest możliwa, jeżeli tylko zdecydujemy się na wybór odpowiednio dopasowanego samochodu. Pozwalają na to nawet odpowiednie przepisy prawne.

Samochód powinien być dopasowany do niepełnosprawności

innowacyjne auta dla niepełnosprawnychWarto wiedzieć, że elementy wyposażenia samochodu, które mają pozwalać na przemieszczanie się z jego pomocą osoby niepełnosprawnej, muszą posiadać stosowne homologacje oraz być dopuszczone do ruchu. W przypadku osób, które mają niewładne nogi, wówczas wszystko trzeba robić ręcznie, od zmiany biegów, przez dodawanie gazu i hamowanie. Obsługa takiego systemu wymaga wyprawy, a mając tylko dwie sprawne ręce musimy posługiwać się nimi wyjątkowo szybko. Na szczęście wiele warsztatów oferuje w swoich usługach także dopasowanie samochodów pod względem mechanicznym nawet do takich wymagań. Jeżeli interesują nas innowacyjne auta dla niepełnosprawnych to warto zastanowić się nad zakupem i dostosowaniem nowego pojazdu. Pozwoli nam to na dodanie do niego wszystkich potrzebnych funkcji, takich jak odpowiednio uregulowane uchwyty czy też elementy, które wpływają na części mechaniczne i działanie pojazdu, na przykład dodatkowe manetki zmiany biegów czy kontroli prędkości pojazdu.

Duże znaczenie ma przede wszystkim bezpieczeństwo. Pojazd musi być tak przerobiony, aby osoba niepełnosprawna była w stanie skutecznie prowadzić go w warunkach ruchu drogowego, a także mogła bezpiecznie z niego korzystać. Rodzaj silnika i typ napędu nie mają dużego znaczenia, jeżeli chodzi o możliwości wykorzystania takiego pojazdu, bardziej liczą się udogodnienia dotyczące konkretnych rozwiązań.