Negocjacje z szefem

Zatrudnienie pracownika wiąże się z podpisaniem umowy i zapewnieniem mu odpowiedniego wynagrodzenia. W większości przypadków pierwsza umowa jest na okres próbny z niższą pensją, a potem możemy negocjować warunki zatrudnienia.

Jak wynegocjować satysfakcjonująca pensję?

jak negocjować pensjęW większości przypadków, to pracodawca dyktuje warunki zatrudnienia, a pracownik może się jedynie na nie zgodzić, lub nie. Jednak kiedy na rynku brakuje wykwalifikowanych pracowników, to zaczynają oni mieć więcej do powiedzenia przy podpisaniu umowy. Po okresie próbnym, który trwa najczęściej trzy miesiące, nadchodzi moment na ustalenia nowych warunków płacowych. Niewiele osób wie jak negocjować pensję, ponieważ wychodzą z założenia, że dobrze, że w ogóle mają pracę Takie podejście wykorzystują pracodawcy i dają pracownikom możliwe najniższe pensje. Nie warto dać się wykorzystywać i trzeba walczyć o swoje. Godne warunki zatrudnienia, to nie tylko komfortowe stanowisko pracy, ale także pieniądze, za które pracujemy. Wynagrodzenie powinno być adekwatne do posiadanych umiejętności, dlatego trzeba udowodnić pracodawcy, że zasługujemy na więcej. Skutecznym sposobem na negocjacje, jest podanie zawyżonej wartości, aby można było z niej zejść, ponieważ pracodawca w rozmowach zawsze będzie dążył do obniżenia stawki, a pracownik do podniesienia. Najczęściej obie strony spotykają się w negocjacjach gdzieś po środku oczekiwań, czyli każda ze stron jest w pewnym stopniu zadowolona. Przede wszystkim nie można się bać mówić o swoich oczekiwaniach.

Pracodawcy to też ludzie, którzy dobrze wiedzą, czy mogą komuś dać większą pensję, czy też nie. Jeżeli istotna jest dla nich praca danej osoby, to są spore szanse, że otrzyma ona większą pensję, za którą będzie chciała nadal pracować w firmie.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Biznes