gabiony

Nasz nowy ogród i gabiony

Witam. Od długiego czasu myślałam nad stworzeniem swojego ogrodzenia oraz ogrodu. Mieszkam na wsi. Chciałam zaznać odrobiny prywatności, a mieszkam praktycznie w centralnej części naszej miejscowości. Szukałam informacji na temat ogrodzeń, szukałam dobrych, tanich rozwiązań i to najlepiej takich, które można wykonać samemu.

Co to są gabiony?

gabionyPo jakimś czasie trafiłam na pojęcie: innowacyjne gabiony. Początkowo nie wiedziałam co to takiego. Zaciekawiła mnie ta nazwa. Okazało się, że są to ogrodzenia naturalne, też super sprawdzające się, jako elementy dekoracyjne ogrodu. Dokładnie o coś takiego mi chodziło! Tego dokładnie szukałam! Ogrodzenia gabionowe – bo tak się je powszechnie nazywa, tworzone są z surowca naturalnego. W pierwszej chwili, pomyślałam, że to jakaś lepianka – gliniana i trochę mnie to zniechęciło, ale poczytałam potem i byłam zachwycona. Ogrodzenie tego typu nie potrzebuje fundamentów, ani nie jest mu potrzebna żadna podmurówka betonowa. Cała konstrukcja oparta jest o szkielet, wypełniony przykładowo, piaskiem, gruzem, kawałkami zużytych drewienek. W zasadzie kto co sobie wymyśli. Dodatkowo ma bardzo wiele funkcji zastosowania, między innymi, jest to zabezpieczenie przed wiatrem. ( Genialne! chroni rośliny) Posiada funkcję przeciwdeszczową, tym samym, czego łatwo się domyślić, to fakt, że nie gnije. Nie wymaga ekstremalnej pielęgnacji i ochrony.

Kolejny element jest bardzo tani. Niesamowite, ale ja za swoje ogrodzenie zapłaciłam niespełna sto złotych. Zorganizowałam sobie resztki materiałów i w zasadzie zrobiłam go praktycznie sama. – trochę koleżanka mi pomogła.