Naprawa suwnic i jej przeciążenie

Pracuję na hali produkcyjnej, gdzie wytwarzane są różne elementy z metalu, głównie do budownictwa. Oferujemy zarówno małe elementy, takie jak kątowniki, po jakieś wielkie konstrukcje do hal stalowych. Są to zatem ciężkie elementy, które udźwignąć może tylko dobrej jakości suwnica.

Naprawa suwnic na hali produkcyjnej

tania naprawa suwnicJednak i suwnica ma swoje ograniczone możliwości. Nie można jej przeciążać, bo w końcu ładunek trzyma się na linie. Grubej i mocnej, ale bez przesady. Jak się okazało, konieczna była u nas tania naprawa suwnic. Szef twierdził, że mamy nie narzekać i pracować, a na pewno wielka metalowa płyta będzie do uniesienia przez suwnicę. Dwa razy udało się ją przenieść, ale przy trzeciej lina już była na skraju wytrzymałości. Dobrze że pracownicy potrafili szybko zareagować, i w porę kazali ściągnąć ładunek na dół, zanim lina pękła. Szef marudził pod nosem, jednak wiedział, że tania naprawa suwnic jest niezbędna. Poza wymianą liny jeszcze część mechanizmu podnoszącego uległo przeciążeniu i nie spełniało swojej roli. Zatem bez naprawy profesjonalnej by się nie obyło. Szef ściągnął tu jakąś ekipę i kupił nowe części, żeby za jednym zamachem wszystko zostało wykonane. Naprawa nie zajęła wiele czasu, choć na jakiś czas nie dało się niczego wielkiego przenosić, więc i nasze przygotowania produkcyjne się nieco odsunęły. Najważniejsze było jednak dla mnie bezpieczeństwo i to, że teraz szef wie, że nie można niczego przeciążać ani liczyć że się uda, kiedy pracownicy mówią inaczej.

Suwnica powróciła do nas już następnego dnia. Tym razem lina była jeszcze lepszej jakości, a my musimy znaleźć inną metodę na transport bardzo ciężkich elementów. Może da się jakoś dwie suwnice połączyć, albo stworzyć specjalny dźwig? Trzeba pomyśleć nad rozwiązaniem.