Najlepsze systemy przeciwpożarowe stosowane w serwerowniach

Serwerownia to pomieszczenie, w którym znajdują się drogie urządzenia elektryczne i elektronicznie. Nie można doprowadzić do wybuchu pożaru w serwerowni, bo to wiąże się z ogromnymi stratami finansowymi. Jeśli jednak zdarzy się, że pożar wybuchnie właśnie w tym miejscu, reakcja systemu przeciwpożarowego musi być natychmiastowa.

Zawory strefowe – zabezpieczenie wielu stref z jednej butli

gaszenie serwerowniI wcale nie wystarczy tutaj tylko system sygnalizacji pożaru. Potrzebny jest montaż systemu, który rozpocznie gaszenie pożaru jeszcze przed przyjazdem wozów strażackich. Oczywiście serwerownia nie jest miejscem, w którym woda będzie dobrym środkiem gaśniczym. Wręcz przeciwnie – woda doprowadzi do zwarcia i jeszcze większych strat. Poza tym gaszenie urządzeń elektrycznych wodą jest też bardzo niebezpieczne dla ludzi, którzy przebywają w danym pomieszczeniu i są ewakuowani. Jeśli chodzi o gaszenie serwerowni, najlepszym rozwiązaniem w tym zakresie będą środki gazowe. Gazy gaśnicze stosowane są coraz częściej i to nie tylko w serwerowniach. Z takich gazów korzystają przedsiębiorcy, instytucje, domy jednorodzinne. Największą zaletą gazu gaśniczego jak np. FM-200 jest to, że nie powoduje on żadnych szkód. Budując taki układ gaśniczy, stawia się przede wszystkim na zawory strefowe. Dzięki temu zabezpiecza się wiele stref w jednym budynku z jednej baterii butlowej.

Jest też możliwe podłączenie specjalnej butli rezerwowej do konkretnej strefy, co daje jeszcze większe zabezpieczenie. Butle z gazem gaśniczym nie zajmują dużej przestrzeni i mogą zostać ukryte w różnych miejscach. Stężenia takich gazów jak FM-200 są niższe, a sposób składowania gazu jest niezwykle łatwy. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na zastosowanie systemów gaśniczych wykorzystujących taki gaz jak właśnie bezbarwny heptafluoropropan.