Na czym polegają bezpłatne parkomaty?

parkomaty

W coraz większej ilości miast możemy usłyszeć o czymś, co powszechnie nazywane jest bezpłatnym parkomatem. Wiele osób zastanawia się w jaki sposób działa ten mechanizm. Przecież idąc do parkomatu zawsze trzeba wrzucić monetę aby wydrukowany został bilecik.

Bezpłatne parkomaty – gdzie można znaleźć?

parkomatyJak się jednak okazuje większość miast zaczyna stosować bardzo ciekawe rozwiązanie, dzięki któremu nieco zmniejszyła się liczba mandatów. Stosują to także właściciele powierzchni handlowych, gdzie bardzo często zdarza się iż osoba przyjeżdżająca do sklepu nie ma miejsca do parkowania. Dzieje się tak szczególnie w przypadku miejsc, gdzie przysklepowy parking jest jedynym darmowym w okolicy. Wówczas to stawiane są bezpłatne parkomaty. Za ich pomocą kierowcy, którzy chcą zaparkować samochód, ponieważ zależy im na zrobieniu zakupów mogą wziąć winietę parkomatową i wadzić ją za szybę. Raz na godzinę ze swojej portierni wychodzi zatrudniona w tym celu osoba, która zagląda za szyby każdego auta. Osoby, które zaparkowały samochód w sposób niezgodny z obowiązującym regulaminem otrzymują wydrukowaną adnotację przez parkomat, że muszą uiścić opłatę. W innym wypadku nie będą one mogły ruszyć z parkingu. Z każdym wyjściem portiera wzrasta cena za parkowanie. Bezpłatne parkomaty świetnie sprawdzają się również w przypadku miejsc w okolicach starego miasta. Tam zawsze jest dość duży problem ze znalezieniem wolnego miejsca. Pobranie darmowego ticetu pozwala na parkowanie około jednej zegarowej godziny.

Wówczas to gwarantuje się względnie bardzo dobry przepływ samochodów na parkingu, co powoduje także rozładowanie napięcia wśród kierowców. Urzędy miasta powinny zrozumieć, że stawianie bezpłatnych parkomatów może sprawić iż upłynni się ruch. Kierowcy natomiast muszą zrozumieć, że nie tylko oni chcą parkować.