Jaki rodzaj studni wybrać, aby mieć własne ujęcie wodne?

Wielu właścicieli domków jednorodzinnych, działek rekreacyjnych czy sadowników, ogrodników, rolników decyduje się na budowę własnego ujęcia wodnego. Czasami jest to jedyne rozwiązanie na pozyskanie cennego surowca jakim jest woda.

Własne ujęcie wodne, czyli studnia

wiercenie studni małopolskaW zależności od potrzeb oraz wielkości działki mamy do wyboru studnię abisyńską, hydroforową lub głębinową. Pierwszą tworzy rura. Jest ona zakończona filtrem umiejscowionym w warstwie wodonośnej oraz zamontowana pompa ręczna inaczej abisynka. Ten rodzaj studni stosuje się jednak tylko wtedy gdy wiemy, że warstwa wodonośna znajduje się na niewielkiej głębokości. Poza tym zajmuje mało miejsca a jej wykonanie jest tanie. Z kolei studnię hydrofobową tworzy rura zakończona hydroforem czyli pompą samozasysającą. Ten rodzaj studni montuje się wtedy, gdy zwierciadło wody nie opada poniżej ośmiu metrów. Natomiast studnia głębinowa zbudowana jest trochę inaczej bo polega na wprowadzeniu rur osłonowych w grunt. Z kolei do ich środka wpuszcza się filtr a ten zagłębia się w warstwie wodonośnej. Na koniec wprowadzany jest przewód z pompą głębinową. Jest to najpewniejsze źródło wody, ponieważ ten rodzaj studni pozwala czerpać wodę zarówno z kilku jak i z kilkudziesięciu metrów. Wiercenie studni małopolska odbywa się przy pomocy specjalnej wiertnicy. Zanim jednak przystąpimy do wiercenia studni warto wykonać badania geologiczne, które pomogą nam ustalić gdzie i na jakiej głębokości znajduje się źródło wody.

Jeśli więc chcemy mieć własne ujęcie wodne warto zastanowić się nad wywierceniem studni. Dzięki temu zyskamy darmowe źródło wody, dzięki któremu będziemy mogli podlewać rośliny latem. Poza tym dobrze zaprojektowana studnia może nam służyć przez wiele lat i będzie dodatkowym elementem, który sprawi, że nasz ogród będzie piękniejszy.