Jak zwalczać komary?

 

Komary są owadami wyjątkowo uciążliwymi i na pewno każdy o tym doskonale wie. Jest wiele sposobów zwalczania komarów, choć na pewno systematyczność jest najważniejsza, ponieważ komarów tak do końca nie da się wyeliminować z przyrody, czy naszych zagród. To owad doskonale przygotowany do egzystencji na Ziemi.

Można ograniczyć populację komarów

skuteczne zwalczanie komarówAby przeciwdziałać rozrostowi danej populacji, należy przede wszystkim ograniczyć jej rozwój – czyli sprawić, aby rodziło się mniej przedstawicieli danego gatunku, lub unikać predyspozycji terenu. Komary rozmnażają się w małych, spokojnych zbiornikach wodnych. Jeśli mamy przy domu oczko wodne, skuteczne zwalczanie komarów nie będzie łatwe. Czy należy zatem zasypać to oczko? Ktoś powie, że dopiero co posadził tam lilie wodne i nie chce ich stracić. Nie musi. Jeśli takie oczko będziemy utrzymywać w czystości, zmieniać wodę, czyścić z glonów, mocno ograniczymy rozwój komarów. Należy pamiętać że tak do końca nie da się wyeliminować tych owadów z natury. Ona przygotowała je doskonale do życia z przeznaczeniem na pokarm dla ptaków, ale nie tylko. Można powiedzieć, że „zaczynają” one łańcuch pokarmowy. Są jak kryl w oceanach, z tą różnicą – że kryl ma kto jeść i to w dużych ilościach. Walka z komarami nie jest jednak beznadziejna. Istnieją środki, które można używać do ich zwalczania. Jeśli będziemy używać środków chemicznych, trzeba pamiętać o innych, bardziej pożytecznych stworzeniach – jak np. pszczoły, aby i ich skutecznie nie zniszczyć.

Żaden gatunek istniejący w ekosystemie nie jest niepotrzebny. Wręcz przeciwnie. Skoro już istnieje, skoro ewolucja wyposażyła go odpowiednio to znaczy, że jest potrzebny i stanowi pokarm dla wyższych gatunków. My ludzie, w swoich domach mamy wiele środków aby zapobiegać kontaktom z komarami.