Jak ubrać się na konkurs jeździecki?

Latem, kiedy na zewnątrz panują dość ciepłe temperatury, jeźdźcy konni mogą mieć problem z tym, co założyć na konkurs. Najbardziej dostojnym ubraniem byłby frak, jednak w cieplejsze dni mógłby on powodować dyskomfort i właśnie dlatego sędziowie na wielu zawodach dopuszczają również inny, nieco cieńszy ubiór. Co można ubrać?

Letni strój jeździecki na konkurs

koszula jeździecka konkursowaOglądając różne transmisje z zawodów jeździeckich, można zauważyć, że wiele osób dosiadających konia nie ma fraka, a coś w rodzaju koszuli. Jest to prawidłowe spostrzeżenie, gdyż wśród odzieży przeznaczonej zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych jeźdźców znalazła się tak zwana koszula jeździecka konkursowa. Jest ona niezwykle elegancka, a dodatkowo zapewnia pełną swobodę ruchu podczas jazdy na koniu. W sklepach dostępne są zarówno modele damskie, męskie, jak i dziecięce w różnych kolorach. To właśnie ten rodzaj odzieży wpisywany jest do regulaminów niektórych zawodów i konkursów jeździeckich. Uwzględnia się wówczas kolor koszuli i dopuszczalne wzory (na przykład drużynowe). Tego typu koszule jeździeckie wykorzystuje się nie tylko w cieplejsze dni, ale również na niektórych obiektach zamkniętych. Warto zaopatrzyć się w tego typu odzież przed następnymi zawodami. Jednak poleca się wcześniej zapoznać z regulaminem konkretnego konkursu, gdyż niewłaściwy strój może doprowadzić do dyskwalifikacji zawodnika na cały czas trwania zawodów.

Koszule przeznaczone dla jeźdźców konnych są odpowiednio miękkie i oddychające. Nie uciskają ani nie powodują dyskomfortu. Można zatem w nich ujeżdżać konia na kilku rodzajach zawodów, w tym tych organizowanych przez kluby, jak i konkursach krajowych bądź międzynarodowych. Odzież często może być dopasowana do koloru drużyny, którą się reprezentuje.