Jak odbywa się kremacja zwłok?

Pytanie „jak dana osoba jest kremowana” zawsze niepokoiło ludzi. I to nie przypadek – zainteresowanie śmiercią tkwi w naszej naturze, a ogień fascynował ludzi od czasów starożytnych. W tym artykule wyjaśnimy istotę kremacji ciała ludzkiego oraz przyczyny wyboru takiego pochowku.

Sposób kremacji zwłok

kremacja zwłok pruszcz gdańskiWażne jest, aby zrozumieć, że kremacja to tylko pierwszy etap pochówku. W zależności od woli zmarłego lub krewnych, po kremacji urnę z prochami umieszcza się w niszy kolumbarium lub  zakopuje w grobie. Podczas kremacji, podobnie jak w przypadku grzebania w ziemi, zachodzi proces przemiany tkanek organicznych w nieorganiczne związki chemiczne, które tworzą glebę. Kremacja jest zasadniczo tym samym pochówkiem, ponieważ ciało przechodzi w ziemię. Jest tylko jedna różnica – mineralizacja ciała i jego włączenie do gleby trwa do dwudziestu lat, a kremacja osoby skraca ten okres do półtorej godziny. Ludzie coraz częściej wolą kremację od zwykłej metody pochówku. Udział procesu, jakim jest kremacja zwłok Pruszcz Gdański szacuje na powyżej piętnastu procent w tym regionie. Wynika to z wielu powodów, z których główne to brak miejsca na cmentarzach, prostota procesu i niski koszt. Kremacja zwłok odbywa się w krematoriach – skomplikowanych konstrukcjach inżynierskich przeznaczonych do spalania zwłok wraz z trumną w ultrawysokiej temperaturze. Kompleks krematoryjny składa się z kilku pieców przemysłowych zdolnych do wytworzenia temperatury powyżej tysiąca stopni Celsjusza, co zapewnia całkowity rozpad ciała i zamienienie go w popiół. Kremacja trwa od półtorej do dwóch godzin, a po kremacji osoby pozostaje popiół o objętości do dwóch i pół litra.

Trumna z ciałem jest dostarczana do krematorium i umieszczana na karawanie w holu na uroczystość pożegnania. Pod koniec rytuału trumna zostaje przeniesiona na przenośnik i przeniesiona do pomieszczenia tranzytowego, skąd po pewnym czasie trafia do pieca kremacyjnego. Po kremacji prochy umieszcza się w urnie i zamyka.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Usługi