Jak mądrze osłonić kaloryfer?

Jak poradzić sobie ze starym i nieatrakcyjnym grzejnikiem wiszącym na ścianie? Remont pomieszczenia to doskonała okazja do zastanowienia się co dalej z grzejnikiem. Jest przecież niezbędny w każdym pomieszczeniu, ale niekoniecznie musi je szpecić. Zamiast wymieniać grzejniki na nowe, daj im drugie życie.

Kaloryfer – funkcjonalność i dekoracja

dekoracyjna osłona na kaloryferyWyrzucać coś tylko dlatego, że nie jest zbyt ładne, choć w dalszym ciągu spełnia dobrze swoją rolę, nie byłoby mądrym. Koszty wymiany wszystkich kaloryferów w domu na nowe to poważna inwestycja, szczególnie jeśli marzą nam się te najładniejsze grzejniki ozdobne. Ich ceny bywają naprawdę wysokie, nie każdego będzie stać na taki wydatek. Poza tym jeśli grzejnik wciąż pracuje tak jak powinien, dlaczego go wymieniać? Wystarczy raz w roku odpowietrzyć instalację i sprawdzić pracę termostatu, aby w dalszym ciągu cieszyć się skutecznym ogrzewaniem pomieszczeń w domu. Co jednak z wyglądem starego topornego kaloryfera? Czy można go jakoś uatrakcyjnić? Większość z nas raz na jakiś czas odmalowuje kaloryfery, najlepiej w odcieniu ściany, na której wiszą, aby mniej rzucały się w oczy. Jest jednak dużo lepszy sposób na nieładny grzejnik, a mianowicie stworzenie specjalnie dla niego nowej zabudowy. Co prawda każda dekoracyjna osłona na kaloryfery będzie w jakimś stopniu ograniczać jego pracę, jeśli jednak jest poprawnie wykonana i zamontowana, będą to znikome straty, nieodczuwalne w budżecie. O czym pamiętać planując zabudowę grzejnika? Przede wszystkim o tym, aby nie zabudować termostatu. Wyobraźmy sobie, że termostat, zamiast odbierać temperaturę w pomieszczeniu, odbiera tą z wnętrza zabudowy kaloryfera. Taka sytuacja zakłóci sprawną pracę grzejnika, a pokój nie będzie skutecznie ogrzewany.

Grzejnikowi trzeba oczywiście zapewnić odpowiedni przepływ powietrza, dlatego im więcej otworów w obudowie, tym lepiej. Ciepłe powietrze musi mieć drogę ujścia, zimne natomiast musi opływać grzejnik. Pamiętajmy także, że najlepiej sprawdzi się obudowa z materiałów, które dobrze przewodzą ciepło.