Jak izolować piwnicę od wody?

Piwnica to miejsce najbardziej narażone na przecieki wodne, ponieważ znajduje się poniżej poziomu ziemi. Należy ją podwójnie zaizolować – od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Jeśli to zrobimy, będziemy mogli spokojnie mieszkać w budynku, a on nie będzie pękał od spodu, ani osiadał. Jeżeli budynek jest już wybudowany, najlepiej jest zacząć inwestować w rzeczy, które nie dopuszczą wody do wnętrza piwnicy.

Izolacja piwnic w domach już zbudowanych

izolacja piwnicyDlaczego piszę o domach zbudowanych? Często nie ma możliwości rozkopania terenu wokół takiej nieruchomości, ponieważ nie pozwala na to infrastruktura obok budynku. Dlatego izolacja piwnicy musi zostać wykonana wewnątrz. Najlepszym na to sposobem jest wmurowanie w ścianę płyt, które pochłaniają wodę. Są one wykonane z materiałów sztucznych, które nie niszczą się w wyniku nadmiernego kontaktu z wodą. Tym samym woda nie zalega w murach naszego domu. Inną zaletą jest to, że w przypadku przesiąknięcia tych płyt łatwiej jest je wysuszyć. Ma to faktyczny wpływ nie tylko na ściany, ale także na powietrze w piwnicy. Dzięki temu nie jest ono zbyt wilgotne, dlatego ani nie robi się pleśń, ani nie psują się produkty spożywcze, które przetrzymujemy w piwnicy. Rozwiązanie jest bardzo dobre, ponieważ na dłuższą metę można mieć pewność, że nasz budynek będzie odpowiednio zabezpieczony. O to właśnie chodzi właścicielom nieruchomości.

Taka izolacja bardzo się opłaca, ponieważ nie trzeba wykonywać wykopów. O ile na terenie wsi często rozkopy są możliwe, jednak działki na przedmieściach są bardzo ograniczone. Często nie można wykonywać takich prac, ponieważ naruszymy działkę sąsiednią. Jedna płyta ma wymiar około metra kwadratowego. Można je spokojnie obrabiać, gdyż poddają się cięciu, a także łamaniu w giętarce.