Izolacja termiczna – pianka poliuretanowa i wełna mineralna

Wśród metod izolacji termicznej budynków najczęściej wymienia się wełnę mineralną oraz piankę poliuretanową. Dlatego wiele osób stoi przed dylematem i zastanawia się, co wybrać. Warto więc porównać oba materiały i sprawdzić, który z nich jest lepszy.

Porównanie cech izolacji pianką PUR i wełną mineralną

sprawdzone ocieplenie poddasza piankąW czasie porównywania trzeba zwrócić uwagę na współczynnik lambda. Jest to współczynnik, który dla wełny mineralnej wynosi od 0,032 do 0,042. Współczynnik ten uzyskuje się w warunkach laboratoryjnych. Taki wynik oznacza, że niestety jakość wełny mineralnej będzie znacznie pogarszać się z upływem czasu. W przypadku pianki poliuretanowej współczynnik lambda wynosi już od 0,020. Jest to zdecydowanie najlepszy wynik, jeśli chodzi o izolacje budynków. Oznacza on, że izolacja termiczna będzie cały czas taka sama – niezależnie od tego, ile lat upłynie od wykonania natrysku pianką poliuretanową, będzie ona zawsze tak samo spełniać swoją rolę. Montaż wełny mineralnej jest na pewno bardziej uciążliwy i czasochłonny, aniżeli montowanie pianki poliuretanowej. Poza tym montaż wełny mineralnej nigdy nie jest idealny – zawsze powstają jakieś wolne przestrzenie, które doprowadzają do niepełnej izolacji i wydostawania się ciepła z budynku na zewnątrz. Dlatego sprawdzone ocieplenie poddasza pianką jest lepszym rozwiązaniem w tym wypadku. Pianka poliuretanowa gwarantuje 100% szczelności po wykonaniu natrysku, czyli izolacji. Nie ma tu żadnych mostków termicznych, a powietrze ciepłe nie jest w stanie wydostać się na zewnątrz zimą.

Pianka po zaaplikowaniu za pomocą metody natryskowej zwiększa swoją objętość, czyli wzrasta aż 120 razy. Dzięki temu pianka jest w stanie wypełnić naprawdę każdą szczelinę, a dodatkowo zapewnić jednolitą warstwę ochronną. Piankę można też łatwo wyregulować, czyli przyciąć.