Higiena pępka noworodka

 

Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że kiedy kobieta rodzi dziecko, konieczne jest odcięcie pępowiny. Wskutek tego działania każdy człowiek posiada pępek, który powstaje w naszym ciele po odpadnięciu kikuta pępowiny. Aby wszystko przebiegło bez większych problemów, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja pępka noworodka.

Gaziki niezwykle pomocne w pielęgnacji

gaziki do pępkaKiedy noworodek zostaje wypisany ze szpitala i po raz pierwszy przekracza – w ramionach rodziców, oczywiście – próg domu, jego pępek nie jest jeszcze zagojony po zabiegu odcięcia pępowiny. Pępowina to żyła, którą płód jest połączony z łożyskiem. Po jej odcięciu pozostaje kikut, którego większość rodziców (zwłaszcza młodych rodziców) odrobinę się obawia. Zupełnie niepotrzebnie, ponieważ jego pielęgnacja jest naprawdę prosta. Kiedyś kikut zawiązywany był w supełek, dzisiaj zakładana jest na niego specjalna plastikowa zapinka, która pop dwóch dobach zdejmowana jest przez lekarza. Proces zasychania kikuta trwa z reguły do 14 dni, chociaż czasami zdarza się, że kikut odpada dopiero po trzech tygodniach. W tym czasie pępek należy oczyszczać kilka razy dziennie, a przydadzą się do tego gaziki do pępka nasączone spirytusem 70%. Możemy nabyć gaziki już nasączone, możemy też nabyć zwykłe gaziki i nasączać je samodzielnie. Ważne, by przemywanie odbywało się kilka razy dziennie. Specjaliści radzą, by zrobić to rano, w ciągu dnia po każdej zmianie pieluszki i dodatkowo wieczorem, kiedy zakończymy kąpiel dziecka.

Pielęgnacja dziecięcego pępka nie jest trudna, kiedy mamy dostęp do odpowiednich materiałów. Jednym z nich są gaziki do pępka, które niezwykle pomagają w pielęgnacji i ułatwiają zachowanie jego odpowiedniej higieny, co zapewnia też właściwe zdrowie naszego maleństwa.