Czym są przejścia szczelne?

Studnie, które jeszcze kilka lat temu znajdowały się na każdym gospodarstwie, obecnie są znacznie mniej popularne. Obecnie jej posiadacze wykorzystują wodę ze studni przede wszystkim jako uzupełnienie przydomowych instalacji oczyszczających ścieki, lub do podlewania ogródków. W wykorzystywaniu studni w takich celach najważniejsza jest jej szczelność, aby jakość czerpanej wody nie ulegała pogorszeniu.

Zastosowanie przejść szczelnych

przejścia szczelne do studni betonowychObecnie studnie wykorzystuje się do zupełnie innych celów niż kiedyś. Są przed wszystkim potrzebne do uprawy ogródków czy też trawników, a także są niezbędne, gdy dane gospodarstwo korzysta z szamba lub przydomowej instalacji ścieków – studnia jest tam bowiem jedyną możliwością dostępu do wody. W takich sytuacjach nie czerpie się wody bezpośrednio ze studni przy pomocy wiadra, ale jest w niej zamontowana pompa, która doprowadza wodę ze studni bezpośrednio do kranów. W takich zastosowaniach bardzo ważne jest, aby studnia była jak najbardziej szczelna – w innym wypadku jakość czerpanej z niej wody może szybko ulec pogorszeniu. W tym celu stosuje się przejścia szczelne do studni betonowych. Przejścia szczelne używane są tam, gdzie przez ściany studni przechodzi jakaś rura będąca elementem przydomowej instalacji. Takie miejsca są newralgiczne jeżeli chodzi o szczelność studni – jeżeli odpowiednio ich nie zabezpieczymy, woda w naszej studni bardzo szybko ulegnie zanieczyszczeniu. Inwestycja w przejścia szczenne jest szczególnie konieczna, gdy woda ze studni jest wykorzystywana do picia.

Co prawda studnie nie są wykorzystywane tak często jak kiedyś, ale nadal są bardzo ważnym elementem  w niektórych domach. Są szczególnie ważne tam, gdzie woda w studni jest jedynym dostępem do wody pitnej. W trosce o jakość czerpanej wody, studnia, szczególnie ta betonowa, powinna być odpowiednio uszczelniona.