Czym jest szambo ekologiczne?

Nowoczesne szamba zapewniają o wiele większe bezpieczeństwo ekologiczne niż dawne konstrukcje. Ich producenci starają się wykonać swoje produkty w sposób w pełni profesjonalny, a także dbają o to, aby spełniły one bardzo rygorystyczne normy narzucane na nich odgórnie. Potwierdzają to także odpowiednim certyfikatem.

Nowoczesne szambo ekologiczne jest szczelne

szamba ekologiczneJeszcze kilkadziesiąt lat temu za szambo służyło kilka betonowych kręgów, bez dna, które zakopywało się w ziemi. Do nich doprowadzano rury kanalizacyjne i nikt nie przejmował się jego szczelnością. Nawiasem mówiąc ta szczelność była raczej słaba, zarówno pomiędzy kręgami, jak i poprzez dno nieczystości wypływały do gruntu. W celu poprawy jakości szamb i zwiększeniu ochrony środowiska wprowadzono wytyczne dotyczące tego, jak powinno być zbudowane szambo i obecnie każdy musi się do tego stosować. Współczesne szamba ekologiczne są przede wszystkim szczelne i to w stu procentach. Według wytycznych ich konstrukcja nie może dopuścić do wypływu nawet najmniejszej ilości ścieków do gruntu. Na szczęście gwarantuje to ich konstrukcja w formie zbiornika z tworzywa sztucznego, zgrzewanego na łączeniach. Produkuje się je z grubego plastiku, i dodatkowo żebruje, aby dały radę wytrzymać ciężar ziemi, pod którą będą zakopane. Występują w różnych pojemnościach, które zapewniają możliwość przechowywania nieczystości przez dłuższy czas. Najlepiej, jeśli czas przechowywania ścieków wyniesie jeden miesiąc.

Na szczęście obecnie nasza świadomość ekologiczna jest już duża, także w dziedzinie przechowywania nieczystości. Dzisiaj nikt już nie myśli o szambach jako betonowe kręgi, które są nieszczelne. Co więcej, dzisiaj nawet nie można takich kręgów, w ten sposób używać. Szambo koniecznie musi być szczelne i takie właśnie jest.