Czym jest filtr węglowy?

Filtrami węglowymi generalnie nazywamy wszelkie urządzenia, w których znajduje się węgiel aktywny, a przez które w swobodny sposób może przepływać powietrze tudzież wszelkiego rodzaju gazy. Węgiel aktywny jest sypki, musi więc być umieszczany w obudowie, by w jakiś sposób się utrzymać.

Wykorzystywanie filtrów węglowych

filtry węgloweW ostatnich czasach szczególnie staramy się dbać o to, by powietrze, którym oddychamy było dobrej jakości. Filtry węglowe pomogą nam oczyścić powietrze z związków różnego rodzaju. Specyficzne właściwości, jakimi charakteryzuje się węgiel aktywny, sprawiają, że związki chemiczne „przyklejają” się do jego powierzchni, opuszczając powietrze, którym oddychamy. Dzięki filtrom węglowym możemy oczyścić powietrze ze związków organicznych, czyli tzw. Lotnych Związków Organicznych. Jeśli chcemy, by nasz filtr oczyszczał powietrze również ze związków nieorganicznych, powinniśmy w filtrze zastosować mieszankę węgla aktywnego impregnowanego. Dzięki niemu w filtrze dokonywać będzie się chemisorpcja, a wszystkie związki będą przylepiały się do drobinek węgla. Jeśli chcemy korzystać z filtra węglowego, musimy pamiętać że aby spełnił on swoje zadanie, należy ściśle określić czas kontaktu powietrza, które ma być oczyszczone, z węglem aktywnym w naszym filtrze. Szczęśliwie nie musimy mieć magistra chemii lub fizyki, by wiedzieć, jaki filtr będzie najlepszym do naszych potrzeb. Specjaliści zajmujący się ich sprzedażą chętnie nam pomogą i doradzą, jakie urządzenie będzie najlepiej spełniało nasze oczekiwania.

Jeśli zdecydujemy się na samodzielny wybór urządzenia filtrującego, pamiętajmy, by przeczytać szczegółowe opisy proponowanych nam produktów. Dzięki temu łatwiej znajdziemy model, który dostosujemy do swoich wymagań i przestrzeni.