Czym jest ceramiczna ochrona lakieru?

Ceramiczna ochrona samochodowa to stosunkowo nowe rozwiązanie, które dopiero od niedawna znajduje się w sprzedaży czy też w ofercie warsztatów samochodowych. Wiele mówi się o zaletach tego rozwiązania, czy jednak naprawdę jest o wiele lepsze niż tradycyjne woskowanie i polerowanie. Na to pytanie postaramy się tu odpowiedzieć.

Czym jest ceramiczna ochrona lakieru?

doskonałe zabezpieczenie lakieruCeramiczna ochrona lakieru jak sama nazwa wskazuje, polega na naniesieniu warstwy ceramicznej na lakier. Zasadniczo można to zrobić w dwojaki sposób, mianowicie samodzielnie za pomocą coraz powszechniej dostępnych preparatów w aerozolu lub tez za pośrednictwem warsztatu samochodowego, który to nałoży na samochód względnie trwało ochronną warstwę ceramiczną. Względnie trwałą w tym przypadku oznacza, że zabieg pielęgnacyjny będzie utrzymywał się przez okres średnio dwóch lat, co jest bardzo długim czasem w porównaniu z tradycyjnym woskowanie. Powłoka ceramiczna chroni oryginalny lakier przed działaniem różnego rodzaju czynników szkodliwych takich jak choćby chemikalia, czynniki atmosferyczne a także promieniowanie słoneczne, dzięki czemu z dobrym skutkiem chroni lakier samochodowy przed płowieniem. Wszytsko to sprawia, że powłoka ceramiczna to doskonałe zabezpieczenie lakieru. Jak każde rozwiązanie tak i to musi mieć jakiś minus. Po pierwsze rozwiązanie to nie jest jak na dzień dzisiejszy oferowany w każdym warsztacie. Po drugie i co dla większość osób okaże się dość istotne jest ono stosunkowo drogie, przynajmniej jeśli weźmiemy pod uwagę jednorazowy wydatek. Należy jednak brać pod uwagę, ze jednorazowy wydatek może się wydawać spory, jednak w przypadku profesjonalnej usługi, jest to koszt który ponosimy raz na dwa lata, więc należałoby go rozłożyć w czasie i porównać z kwota jaka przez ten czas wydalibyśmy na woskowanie. Wówczas sumo może nie wydać się nam już tak duża, jednak i tak jest to niewątpliwie usługa droższa. W tym wypadku można powiedzieć, że jakość równa się cena.

Ochrona ceramiczna jest obecnie najskuteczniejszym sposobem i najbardziej trwałym na ochronę lakiery. Sprawdzającym się zarówno w przypadku nowych jak i używanych aut. Nie mniej nadal nie jest to rozwiązanie zbyt powszechne, a warto się z nim zapoznać.