Czy musimy kontrolować dostęp do naszej sieci?

Zabezpieczenia są niezwykle ważne  każdym przypadku, szczególnie jeśli chodzi o różnego rodzaju systemy informatyczne. Praktycznie każdy z nas w swoim domu posiada sieć bezprzewodową, dlatego powinniśmy zadbać o to by nikt nie korzystał z naszej sieci. Niezabezpieczoną sieć można wykorzystać w naprawdę wielu celach, dlatego zapobiegnijmy takiemu zjawisku.

W jaki sposób ograniczyć dostęp do sieci?

kontrola dostępu do sieciJest w zasadzie kilka sposobów które pozwalają nam na zabezpieczenie naszej sieci bezprzewodowej. Postaram się je opisać w miarę szczegółowo, choć ze wszystkim zapoznacie się dopiero w praktyce. Dopiero gdy zobaczy się coś na własne oczy można być pewnym co do konkretnych działań. Na pewno najbardziej podstawowym zabezpieczeniem takiej sieci bezprzewodowej jest ustawienie hasła. Należy postarać się o stworzenie silnego hasła, a opis jak coś takiego robić jest dostępny w Internecie. Dodatkowo powinniśmy ustawić odpowiednio silny protokół i szyfrowanie, choćby WPA2 z szyfrowaniem AES. Kontrola dostępu do sieci jest niezwykle ważna, nie powinniśmy pozwolić nikomu nieznanemu na dostanie się do naszej sieci. Naszą sieć można zabezpieczyć także poprzez filtrowanie MAC. Chodzi tu o pozwolenie na dostęp do sieci tylko urządzeniom o konkretnym adresie sprzętowym, lub zabronienie konkretnym urządzeniom tego dostępu. Warto też wspomnieć, by zmienić domyślne hasło w routerze. Tak żeby nikt nie dostał się do panelu administracyjnego routera, bo zdoła tam pozmieniać wszystko na swoją korzyść. Jest to zaledwie parę prostych rad, jednak mogą się one przydać użytkownikom, którzy dopiero od niedawna korzystają z własnej sieci bezprzewodowej.

Nie możemy pozwolić nikomu obcemu na dostęp do naszej sieci, bo można w ten sposób popełniać różne przestępstwa. Dlatego niezwykle istotnym jest dobre zabezpieczenie. W tym tekście opisałem zaledwie parę metod na to, oczywiście dobrze jest skorzystać z dostępnej literatury na ten temat i dowiedzieć się o bardziej zaawansowanych technikach zabezpieczeń.