Chromowanie podzespołów do motorów

Chromowane elementy motocykla są najczęściej używane w customowych maszynach drogowych, niskich motocyklach o dużej mocy, oraz w tuningu klasycznych motorów, aczkolwiek zdarza się iż sportowe motocykle są wyposażane w takowe. Nie ma bowiem żadnego motocyklisty który powstydziłby się maszyny wyposażonej w błyszczące, chromowane elementy.

Chromowanie elementów motocykla

chromowanie części motocyklowychWielu motocyklistów zaczyna tuning motoru właśnie od chromowania elementów, często tych które mają być wymienione. Ramy, rury wydechowe czy widły kierownicy to najczęściej chromowane części motocykli, aczkolwiek niektórzy kierowcy zlecili chromowanie całego baku czy wszystkich elementów stalowych na maszynie. Chromowanie części motocyklowych zazwyczaj przeprowadzane jest przez galwanizowanie części w roztworach chromu. Po takim zabiegu, podzespoły motocyklowe są gotowe do użycia, a sam chrom zabezpieczany przed uszkodzeniem, głównie spowodowanym kontaktem z pyłem podczas jazdy z dużą prędkością. Chromowanie tego typu zapewnia bardzo długotrwały efekt, aczkolwiek bywa dość kosztowne, dlatego też mniej zasobni kierowcy preferują malowanie stali farbami chromowymi. Jest to tańszy, aczkolwiek nie mniej imponujący sposób na ozdobienie elementów motocykla, a polega on na pomalowaniu części farbami poliuretanowymi, przypominającymi powierzchnię chromu, oraz zabezpieczenie ich lakierem o dużym połysku, dzięki czemu części tak pomalowane są niemal nie do odróżnienia od zwykłego chromu.

Malowanie lakierem chromowym jest znacznie łatwiej dostępne, więc wielu początkujących motocyklistów preferuje takie rozwiązanie, przynajmniej na początku kariery, gdy części do motocykla są ważniejszą inwestycją niż wygląd. Galwanizowane części są natomiast znacznie bardziej widowiskowe.