Budowa tarasów drewnianych – co trzeba wiedzieć?

Budowa tarasów

 Obecnie najczęściej stosowanym materiałem do budowy tarasów staje się drewno. Wyparło ono beton i kostkę brukową. Drewno jest materiałem naturalnym, pasuje do domu i ogrodu, do tego jest bardziej estetyczne, niż taka szara płaszczyzna.

Budowa tarasów dobrze zabezpieczonych

Budowa tarasówOd czego należy rozpocząć taką budowę? Na pewno należy przygotować podłoże. Powinno być ono wyrównane, żeby nie było potem problemy z kładzeniem desek. Warto też pomyśleć o izolację przeciw-wodną i przeciwwilgociową. Drewno jest podatne na działanie wody, a pod jej wpływem się odkształca i wygina. W ekstremalnych sytuacjach drewno może gnić i butwieć, a takie nadaje się tylko do wymiany. Potem można przejść dalej. Deski drewniane mogą być montowane na betonie, tak jak panele podłogowe w domu, lub też na tak zwanym tłuczniu, czyli na wspornikach, dzięki czemu taras będzie dopasowany do wysokości domu (drzwi tarasowych). Deski mogą być montowane na wkręty lub na klej. Pamiętajmy o tym, żeby na każdym etapie dbać o czystość i suchość powierzchni. Jeśli na podłożu będzie woda, a my położymy na niej deski to wiadomo, że zniszczy ona nasze drewno. Warto zadbać o spadek tarasu, czyli o lekkie nachylenie w kierunku ogrodu. Wtedy woda deszczowa będzie spływać na trawę, a nie w kierunku domu. Przy obfitych opadach woda mogłaby nam sprawić dużo problemów. Warto jest zadbać o zabezpieczenie drewna. Stosuje się do tego specjalne środki na bazie oleju. Olej pielęgnuje drewno i zabezpiecza je przed działaniem wody.

Warto zaznaczyć, że taras powinien być budowany podczas ładnej słonecznej i wietrznej pogody. Wtedy klej czy lakier będzie szybko wysychać, a deszcz czy śnieg nas nie zaskoczy. Im szybciej substancje będą zasychać tym szybciej będziemy mogli korzystać z naszego tarasu drewnianego.

Więcej w temacie można znaleźć na: etaras.pl